3D Yazıcı ile 24 Saat İçerisinde Ev Yaptılar

  • 08 Mart 2017
  • 1.534 kez görüntülendi.

San Francisco merkezli Apis Cor firması kendi geliştirdikleri teknolojiyle, 24 saat içinde Rusya’da Stupino kasabasında bir evi tamamen 3D yazıcı ile inşa etmeyi başardı.

3D Yazici ile 24 Saatte Ev Yaptilar

İnşa edilen ev mevcut bir evin onarılması veya prefabrik parçalar kullanılarak yapılmış bir ev değil tamamen 3D yazıcı baskı teknolojisi ile inşa edilmiştir. Ev -35°C dış hava sıcaklığında inşa edildi.

Şirket tarafından evin beton duvarlarını, bölmelerini ve bina iskeletini inşa etmek için özel geliştirdikleri mobil 3D yazıcı ve bu yazıcıyı beslemek için bir de çimento deposu kullanıldı.

Dış duvarın baskı işlemleri bittikten sonra içerde kalan 3D yazıcı bir vinç yardımıyla bina dışına çıkartıldı. İşçilere kalan sadece duvarların boyası, çatı izolasyonu, elektrik kablo işi , ses ve ısı yalıtım işi oldu. Ancak bu işlemler de kısa sürede yapıldı. Sonuç olarak standart bir otel odasına yakın yaklaşık olarak 38 m² alana sahip bir ev inşa edilmiş oldu.  Apis Cor’un 3D yazıcı tarafından işlenmiş tabaka, özel beton karışımıyla yapıldı ki şirket bu beton için  175 yıl ömür biçti. Sonuçta bu ev lüks bir ev değil ama küçük pratik evleri tercih eden insanlar için çok çekici bir yapısı var. Apis Cor, bu ebatlarda bir evin maliyetinin tamamının 10.133 dolara malolduğunu ve toplam maliyetin büyük kısmının kapı ve pencere maliyetlerinin tuttuğunu belirtti. Evin maliyeti oldukça uygun görünüyor ancak arazi maliyeti bu hesaba dahil değil. 

Şirket aşağıda mobil 3D yazıcıyla evin yapım videosunu yayınladı. Evin bitmiş ve eşyalara uyumluluğu dikkat çekmekte. Apis Cor , 3D mobil yazıcılarla ev imalatına başlarsa sahipleri tarafından istedikleri herhangi bir şekli seçerek o şekle uygun ev yapabileceklerini belirttiler. Hatta bu evler kompakt yerleşim yerlerine uygun olarak daha büyük mekan sığdırabilmeyi vaadediyor.

Başlangıç olarak bu kompakt tasarım evleri doğal afetlerde zarar gören aileler için kullanılması düşünülüyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ