Akıllı Saat Üreticisi Fitbit Pebble’ı Satın Alıyor

  • 01 Aralık 2016
  • 1.165 kez görüntülendi.

Anonim bir kaynaktan yapılan açıklamaya göre Fitbit; Pebble’ı 40 milyon dolara satın aldığını belirtti.

Fitbit Pebble ı satın alıyor

Giyilebilir ürünler pazarında rekabet kıran kırana devam ediyor. Bu ürünler her ne kadar ülkemizde yeterli ilgiyi görmese de dünya üzerinde önemli bir pazar payına sahip. Piyasayı sarsacak bir satın alma gerçekleşiyor akıllı saat konusunda liderliğini sürdüren Fitbit, yine akıllı saat konusunda iddialı marka olan fakat zamanla Samsung ve Apple‘ın akıllı saat sektöründe ilerlemesi ile rakiplerinden gerilere düşen Pebble ekonomik darboğazlara girdi.Şu an çalışanlarının dörtte birini işten çıkartmış durumda.

Fitbit bu alım sonrası Pebble markasını devam ettirip ettirmeyeceği bilinmiyor ama genel düşünce olarak Pebble markasını bitirmek. Mevcut ürünlerin satışlarının yapılarak yeni marka üretilmeyecek. Böylece Fitbit pazarda spor aktivite odaklı cihazlar üretiyordu. Bu satınalma sonrası  tek başına daha güçlü bir şekilde ayakta durarak akıllı saat üretimi konusunda da iddialı konuma gelecek. Çünkü Fitbit’in tek başına pazar payı %17, Samsung ise %18 pazar payıyla lider gibi görünüyor ama satın alma gerçekleştikten sonra fitbit öne geçerek pazarda söz sahibi olacak.

Ancak firma yetkilileri satış konusunda açıklama yapmaktan kaçınıyorlar. Geçmişte 2015 yılında Citizen firması  Pebble’ı satın almak için 740 milyon dolar teklif ettiği ama Pebble’ın bu teklifi geri çevirdiği söylendi. Nereden nereye,  bir firma bu kadar kısa bir sürede bu kadar değer kaybedebiliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ