Akıllı Telefon Satışları Her Geçen Gün Artıyor.

  • 25 Ekim 2016
  • 1.142 kez görüntülendi.

Günümüzün vazgeçilmezleri arasına giren akıllı telefon satışları geçen yıllarda da artıştaydı, bu yıl da akıllı telefon satışları arttı. Yapılan araştırmalara göre akıllı telefon satış rakamlarına göz atacak olursak;

Akıllı Telefon Satış Rakamları

Akıllı telefonlar artık hayatımızın vazgeçilmez bir aracı, bir yardımcısı, gerektiğinde hayat kurtarıcısı, oyun aracımız, oyuncağımız daha sayamadığımız daha bir çok özellik. İnsanlar için bir ihtiyaç haline gelen akıllı telefonların satış rakamları geçen yıl  dengelenirken bu yıl yapılan istatistik rakamlar hiç de öyle olmayacağının sinyalini vermeye başladı. GFK isimli pazar araştırması ve satış rakamlarını tespit eden kuruluş; özellikle Çin‘deki satışların artmasıyla küresel anlamda 2015 yılına göre %6.6 lık artış gerçekleştirdi. Bu rakamın nereden geldiğine bakarsak dünyadaki satış rakamlarının değişiminin nasıl etkilendiğini anlamak zor olmaz. Çin’in ekonomik büyümesiyle doğru orantılı olarak küresel anlamda akıllı telefon satışları da artmıştır. Diğer yönden de Çin piyasası yavaş yavaş dışarıya açılmaya başlamış artık Çin mallarının kalitesiz olduğu yargısı kırılmıştır. Artık Çin, kaliteli ürünleri piyasaya sunarak satışları arttırmıştır. Çin’li üreticiler dünyadaki telefon üreticilerinin pazar payının %15’ini kapmayı başarmıştır. 

Nisan-Haziran dönemi pazar payları şöyle özetleyebiliriz;  296.9 milyon adet sayı,  %86.2 oranla Android işletim sistemi zirvede, geçen yıl aynı dönemde bu oran %82.2 idi.

iPhone telefon satışları bu yıl ilk defa düşüş var. Apple yılın ikinci çeyreğinde 44.3 milyon telefon sattı. Firmanın pazar payı bu yıl %12.9‘a geriledi. Geçen yıl pazar payı %14.6 idi.

Windows Phone ve Black Berry pazar payı %0.6 ya geriledi.

Akıllı Telefon Satış Oranları

Geçen yıl aynı döneme göre satmış olduğu akıllı telefon sayısı artan Samsung pazarın yine lideri konumuna oturdu. Bu payını da %22.3 seviyesine yükseltti.

Satış rakamları üzerinde yapılan çalışmalarda 2016 yılında yaklaşık 1.4 milyar adet akıllı telefon satışı oldu. En çok telefonun Çin’de satıldığı görülürken, bunu Batı Avrupa ülkelerinde, Kuzey Amerika ve gelişmiş Asya ülkeleri takip etmektedir. Fakat bu büyümenin 2017 yılında da aynı oranda devam etmeyeceği kanısındayız. Bu yılki büyümenin gelecek yıl bir durgunluk, doygunluğa sebep olabileceği bekleniyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ