Amazon Echo Söylediğimiz Herşeyi Kaydediyor mu?

  • 28 Aralık 2016
  • 1.000 kez görüntülendi.

ABD‘de geçtiğimiz günlerde işlenen bir cinayet Amazon firmasının başını derde soktu. ABD polisi cinayetle ilgili Amazon firmasından ses kayıtlarını istedi.

Amazon Echo Bizleri Dinliyor

Amazon Echo Nedir?; Amazon firmasının kendi markasıyla üretmiş olduğu kişisel asistan cihazı ve aynı zamanda 360 derece kablosuz hoparlördür. Bu cihaz iPhone “Siri”, Google Home, Microsoft Cortana gibi yüksek sesle aktif olan ve sorduğunuz sorulara yanıt veren sesli asistandır.

Dünyanın en büyük perakendecisi durumunda olan Amazon‘un bazı uzmanlara göre Echo cihazını casusluk amaçlı kullanılabileceği, FBI tarafından istendiği zaman dinleme cihazı olarak kullanılabileceğinden bahsetmekte. Bu ve bunun benzeri cihazların sürekli dinleme konumunda olması acaba sesleri kayıt ediyor mu sorusunu akıllara getiriyor.

Amazon Echo bir odada komutla aktif hale geliyor ve evdeki akıllı cihazlara hükmedebiliyorsunuz. Ayrıca müzik açma kapatma, ayrıca müzik çalarken yine dinleme konumu aktif halde sizden gelecek komutları beklemekte. Uzaktan ses tanıma özelliği ile sesli ortamda bile sizin komutlarınızı uygulama yeteneğine sahip.

Amazon Echo sadece sizden gelecek olan komutlara tepki vermekle kalmıyor aynı zamanda kendisine sorulan sorulara cevaplar veriyor, sesli kitap okur, evinizdeki akıllı cihazları kontrol eder.

Amazon firmasına göre cihaz sadece komutları aldığında verileri bulutta depoladığını komut gelmeden dinleme modunda ise herhangi bir kayıt yapılmadığı görüşünde. Ancak ABD’de işlenen bir cinayetten sonra evde Amazon Echo bulunmasından dolayı ABD polisi cinayetle ilgili olarak Echo cihazının depolanan ses kayıtlarını Amazon firmasından istemesi kullanıcıların kafasında soru işaretleri bıraktı. Acaba cihazın bulunduğu ortamda bütün sesler kayıt ediliyor mu? Kayıt edilmiyorsa neden ses kayıtları isteniyor?

ABD yasalarına göre evlerde bizi dinleyen ve üçüncü kişilere ses iletimi yapan bir ses cihazı taktıysanız haberleşme gizlilik haklarınızdan vazgeçmiş sayılıyorsunuz. Yani kanunen hiçbir hakkınız olmuyor. Amazon sizin konuşmalarınızı kayıt ettiyse bunlar kullanılabiliyor veya kayıtlar kontrol edilebiliyor. Tamamen yasal olmuş oluyor.

Eğer Amazon Echo‘nun tamamen sessiz konuma geçmesini istiyorsanız mic düğmesine basıp mikrofonu devre dışı bırakabilirsiniz. Mikrofon devre dışı kalınca kırmızı ışık yanmaktadır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ