AMD Yeni İşlemcisi Ryzen’i Tanıttı

  • 16 Aralık 2016
  • 952 kez görüntülendi.

AMD firması yeni üretmeye başladığı Ryzen işlemcilerini tanıttı. AMD yeni işlemcileriyle performans konusunda iddialı görünüyor.

AMD Ryzen İişlemcisini Tanıttı

AMD geçtiğimiz yıllarda ZEN mimarisiyle üretmeye başladığı işlemcilerini duyurmuştu. Bundan sonra da üreteceği işlemciler için ZEN isminin geçeceğini düşünürken yani üretime başladığı ve tanıtımını yaptığı işlemcileri AMD ZEN olarak değil de AMD Ryzen olarak isimlendirdi. Bu işlemciler performanslarıyla ön plana çıkan bir işlemci ünvanını alacak gibi görünüyor.

15 Aralık gecesi düzenlenen tanıtımda AMD firması, Intel firmasının Core-i7 6900K modeli 8 çekirdekli en performanslı işlemcisiyle Ryzen işlemcisini video formatı dönüştürme hızını test ederek gösterdi. AMD Ryzen işlemci Intel işlemciden 5 sn daha erken video formatını çevirerek 54 sn de işlemi bitirdi ve sektördeki en hızlı işlemci olma ünvanına hak kazandı.

AMD Ryzen İşlemci Teknik Özellikleri

Firmanın CEO’su Lisa SU yaptığı açıklamalarda AMD firmasının ZEN ismini; çalışan mühendislerin seçtiğini özellikle bu ismin kullanılma sebebinin AMD’nin yeni üretimi Ryzen işlemcinin ne kadar güç ve performans dengesine sahip olduğunu vurgulamak için olduğundan bahsetti. ZEN zaten kelime manası olarak dengeyi ifade etmektedir.

Ryzen işlemcide yüksek işlem gücü bunun tam aksine düşük enerji sarfiyatıyla sağlandığı vurgulandı.

AMD yeni işlemcisinde saat hızı olarak 3.5 GHz hız kullanmış bu işlemci AM4 platformunda hazırlanmış ve 8 çekirdekli   20 MB L2 + L3 Cache bellekli ve işlemci yüklü çalışma esnasında 95 W  güç sarfiyatıyla izleyicileri etkilemeyi başarmış görünüyor. Öyleki AMD‘nin bu işlemcisi en düşük çalışma frekansında bile Intel’in işlemcisiyle aynı skoru almayı başarmıştır. AMD’nin bu işlemcisini fiyat/performans ürünü olabileceğini fiyatının da 1.100 $ olduğunu gördükten sonra söyleyebiliriz.

AMD Ryzen işlemcisi ile beraber SenseMI teknolojisinin beş önemli özelliği karşımıza çıkıyor buna göre;

Smart Prefetch özelliği; İşlemcinin yapacağı işlemler önbellekte hazırlanıp komutlara hızlı bir şekilde ulaşım sağlanıyor ve işlem süresi kısalıyor.  Neural Net Prediction özelliği; Nöral Makine öğrenme özelliği sayesinde programların işlemciyi nasıl kullandığı öğrenilerek işlemci programa göre çalışıyor.Böyle olunca işlemcinin programa ulaşması ve çalıştırması daha kısa sürede gerçekleşiyor. Pure Power özelliği; Çekirdekler çalıştırılan programlara göre anlık olarak çalışma saat frekansları değiştirilebiliyor. Precision Boost özelliği; İşlemcilerin frekansının sistemin ihtiyaç duyduğu seviyelere dengelenebiliyor. Extended Frequency Range özelliği;  sistemin ihtiyacına göre sıvı soğutma mı yoksa standart soğutma mı yapması gerektiğini sistem algılayıp ona göre çalıştırabiliyor. İşlemci hızına göre soğutma tipini seçerek soğutma işlemini gerçekleştiriyor.

AMD Ryzen İşlemci Firma Tanıtım (Official) Videosu

AMD firmasının Ryzen işlemci tanıtımını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ