Android 7.0, Nexus Telefonların Özelliklerini Kısıtlıyor mu?

  • 25 Ekim 2016
  • 1.009 kez görüntülendi.

Yeni Android 7.0 ile beraber Google Nexus telefonları bazı özellikleri kullanım dışı kalıyor.

Google Nexus Android 7.0 Nougat

Android 7.1 Nougat Geliştirici Önizlemesine’ne yükseltilen  Google Nexus cihazlarında  Gece Modu özelliğinin gittiği belirtildi. Gece modu dediğimiz olay normalde LCD ekranlardan yayılan mavi ışık geceleri maruz kalındığında melatonin salgılanmasını engellemektedir. Bu da; gece cep telefonu kullanan kişilerde uyku bozukluğu, geç uykuya dalma gibi problemler ortaya çıkartmaktadır.

Gece Modunu seçtiğimiz zaman telefon  ekrana hafif bir kırmızı renk vererek geceleyin mavi ışığın etkilerini azaltan bir özellikti. Bu özelliğin gittiğini Google yetkilileri de doğruladı. Gece Modunun en son gelen Nougat 7.0 güncellemesiyle mecburi olarak Nexus cihazlardan kaldırıldığı söylendi.  Bunun sebebinin de son güncellemeyle beraber Gece Modu özelliğinin renklerle ilgili yeni bir donanım arayüzü kullandığı bunun da özel sürücü desteğinin Nexus cihazlarında bulunmadığı , bu sebeple kaldırıldığı belirtildi.

Google Nexus Android 7.0 Nougat Logo

Diğer bir kısıtlama da parmak izi okuyucusu ile ilgili. Bu özellikle beraber kullanıcılar parmak izi okuyucusunun hareket algılama özelliğinden faydalanarak parmağınızı aşağı çekince bildirimlere ulaşılabiliyordu. Anca Google bu özelliği de Android 7.0 versiyonunda kısıtladı. Çünkü Nexus cihazlarının bazılarında bu özellik uyumlu değildi. Böyle olunca bazı cihazlarda çalışmama ihtimalini Google göze alamazdı.  Şu an için özellik devre dışı ama Android 7.1 güncellemesi ile bu özelliği destekleyen cihazlar için ‘moves‘ adlı bu özellik aktif hale getirilip kullanılabilecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ