Android Auto Artık Tüm Araçlarda Yaygınlaşıyor.

  • 08 Kasım 2016
  • 1.248 kez görüntülendi.

Android işletim sistemi için geliştirilen ve otomobillerde çalışan sürümü Android Auto artık tüm otomobillerde standart hale gelmeye başladı.

Android Auto Nedir

Apple CarPlay‘i otomobiller için geliştirdikten sonra Google’da Android için  bu çalışmayı yapması gerekliydi. Bu rekaber kuralları çerçevesinde zorunlu bir şeydi.  Otomobil kullanıcılarından  gelen yoğun talep üzerine Google  tarafından Android’in Android Auto sürümü otomobiller için geliştirildi. Apple CarPlay oldukça popüler olmuştu ancak Android kullanıcısı çok fazla olduğu için Android Auto çok kısa bir sürede popüler hale geldi. Otomobil üreticilerinin de Android Auto‘yu benimsemesi çok uzun sürmedi. Fakat günümüzde her otomobil markasında Android Auto desteği yok. Google buna da çözüm getiriyor ve Android Auto cebe geliyor. Artık cep telefonunuzdan kullanabileceksiniz.

Android Auto‘yu inceleyecek olursak Android cihazınızı USB kablosu ile aracınıza bağladığınızda Google Now arayüzünü otomobilinizin ekranına aktarır. Araç kullanırken cep telefonunuzla uğraşmaktan kurtulur otomobilinizin ekranından telefonunuzdaki  eğlence ve bilgi uygulamalarına otomobilinizin ekranından ulaşma kolaylığı sağlar. Bu da yolculuk için gerekli olan güvenliği size sağlamış olur.

Android Auto Cep Telefonlarına Geliyor

Şimdi cep telefonları için çıkacak olan Android Auto ne işe yarayacak? Bir çok araçta şu an bilgi ekranı bulunmuyor. Bilgi ekranı olmadığı zaman Android Auto uyumu da olmayacaktır. İşte burada Google’ın bu uygulaması imdadımıza yetişiyor. Bu uygulamayla cep telefonunu kullanacağız yine ama daha sadeleştirilmiş ve otomobil için daha kolay ulaşılabilir menülerle Android Auto‘yu kullanacağız. Uygulamayı Google Play‘dan arattığımızda henüz ülkemizde uygulamanın bulunmadığını görüyoruz. Yakın zamanda ülkemiz için de kullanıma sunulacak bir uygulama olacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ