Apple Airport Kablosuz Bölümünü Kapatıyor

  • 22 Kasım 2016
  • 977 kez görüntülendi.

Apple‘ın wifi yönlendiricisi olan Airport cihazlarını üreten bölümünü kapatacağı bildirildi. Şirketin kablosuz yönlendiriciler yerine iPhone, iPad  ve Mac gibi ana ürün kategorilerinde çalışmalarını yoğunlaştıracağı belirtildi.

Apple Airport Extreme Capsule

Apple kablosuz yönlendiricileri üreten Airport bölümünde çalışanları işten çıkarmasıyla bu süreç başlamış oldu. Bloomberg’in haberine göre bu kısımda çalışanlardan bazıları Apple TV gibi diğer ürün gruplarına kaydırılarak diğer ürün gruplarında çalıştırılmaya başlandı. Apple firması yaklaşık olarak üç yıldır yeni model Airport ürünü piyasaya sürmemiş ve yeni model arayışına gitmemişti. Bu da bu ürün grubunun akıbeti konusunda az çok tahmin yürütmemiz zor olmasa gerek.

Apple çalıştığı bu farklı ürün gruplarında yenilikçi çalışmalar yapmayınca  Google da dahil olmak üzere farklı markalar bu ürün gruplarında yeni ürünler çıkartarak ön sıralara geçmeyi başardılar. Apple ise rakiplerinin bu ilerleyişi karşısında herhangi bir yenilik arayışına gitmedi. Aslında rakiplerini yakından takip etmeliydi.

Google yeni kablosuz yönlendiricisi OnHub yeni üretim ve satışına başlamış geçtiğimiz yılda Google Wifi yönlendiricilerle ev kullanıcıları uygun fiyatlarıyla evlerinde kullanmaya başlamışlardı. Apple ise Airport ürünleri genel olarak piyasadaki diğer markaların cihazlarından çok daha pahalıya satılmaktaydı. Apple Airport Time Capsule gibi ilave özelliklerde cihazlar piyasaya sundu. Ama Airport ürünlerinin çoğunda ev kullanıcılarının ihtiyacı olandan fazla özellikler bulunuyor fiyatı da buna bağlı olarak çok yüksek tutuluyordu. Tüketicilerin isteğine göre ekonomik özelliklere sahip ürün çeşiti yoktu. Genel de Apple ürünleri incelendiğinde üretilen ürünlerin ağırlıklı olarak Apple ailesinin diğer ürünlerini tam anlamıyla desteklediği görülür. Oysa piyasada kullanılan ürün çeşitliliği çok fazladır. Fiyat olarak daha uygun ürünler bulunabilirken tüketiciler de uygun fiyatlı ürün tercihi yapıyor.

Apple Airport ürünleri halen Apple Store‘da satışına devam etmektedir. Bu ürünler tükenene kadar satışları devam eder ve son ürün satıldıktan sonra yenisi üretilmediği ve yeni geliştirme çalışmaları yapılmadığı için başka bu ürün kategorisinden satış veya üretim yapılmayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ