Apple Arttırılmış Gerçeklik Gözlüğü Üretecek.

 • 15 Kasım 2016
 • 1.392 kez görüntülendi.

Apple sanal gerçeklik dünyasını herhalde gerekli görmeyerek direk olarak arttırılmış gerçeklik AR Teknolojisi dünyasına girerek AR gözlük üreteceğini açıkladı.

Apple iGlass Arttırılmış Gerçeklik Gözlüğü Fiyatı

Google ve Microsoft’un üretimi için kolları sıvadığı Google Glass, Microsoft’un Hololens’i ve Sony tarafından geliştirilen SmartEyeglass  halen gelişim aşamasında diyebiliriz ama Google Glass ürününden beklediği ilgiyi bulamadı gibi gözüküyor. Akıllı gözlük denemelerinin beklenen ilgiyi görememesine rağmen Apple’da bu sektörde şansını denemeye karar verdi.

Apple üreteceği gözlükle kullanıcıların arttırılmış gerçeklik gözlüklerine olan hayal kırıklığını yenip bu segmentte lider konumuna geçmeye çalışacak.

Bloomberg‘te yayınlanan habere göre Apple’ın giyilebilir cihazlara yöneldiği yönünde söylentiler var. Evet bu söylentiler yalan olamaz, son zamanlarda Apple firmasının arttırılmış gerçeklik uzmanlarını firma bünyesine katmaya başladığını sık sık duymaktayız. Apple’ın CEO’su Tim COOK yapılan söyleşide arttırılmış gerçeklik (AR) ile ilgili sorulan sorulara verdiği cevaplardan Apple için arttırılmış gerçeklik teknolojisinin (AR), sanal gerçeklik (VR) teknolojisinden çok daha büyük bir ilgi ve teknolojik anlama sahip görünüyor.

Zaten VR teknolojisini düşününce Apple bu konuda ne yapabilir ki? VR gözlükleri daha ne kadar geliştirilebilir bütün modeller sadece 2 adet mercekle onun etrafına değişik bir çerçeve, bunun artık gelişimi bitmiş gibi görünüyor. Artık yeniliklere açılmak lazım; Apple yine çığır açacak açılımların peşinde. Aslında tabi bu riskli bir açılım ama başarı da kolay kazanılmıyor. Bu Apple tarihinde çok kez görüldü. Arttırılmış gerçeklik AR teknolojisinin geleceğin teknolojisi olacağı artık kaçınılmaz onun için firmaların bir an önce bu konuya odaklanıp ürünlerini geliştirmesi gerektiği düşüncesindeyiz

Apple iGlass Arttırılmış Gerçeklik Gözlüğü Teknik Özellikleri

Apple’a yakın kaynaklardan alınan bilgilere göre firma az miktarda gözlük ekranı ve tedarik firmalarından bir miktar geliştirme için elektronik parça sipariş edip çalışmaları devam ettiriyor. Belki de 2018 yılında yeni bir Apple telefon modeliyle beraber Apple Glass‘ı görme imkanına kavuşabiliriz. Ancak firma üzerinde çalışmakta olduğu Apple arttırılmış gerçeklik AR gözlüğü teknik özellikleri ve fiyatıyla ilgili bilgi vermedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. roro dedi ki:

  Arttırılmış gerçeklik üzerine çalışan, yatırım yapan firmalar bence çok yakın gelecekte bu işten iyi para kazanacaklar. Ama şu an ürünlerin fiyatları oldukça pahalı. Biraz daha ucuzlaması lazım. Yoksa satın almak hayal.

  1. SnowMan dedi ki:

   Evet fiyatlar uçuk fiyatlar. Bir de ortaya konan şeyler sadece fragman gibi videolarla sınırlı. İnsan nasıl güvenecek o videoların doğruluğuna

 2. detox dedi ki:

  Arttırılmış gerçeklik gözlükleri için henüz erken. WiGig kablosuz iletişim teknolojisinin yaygınlaşmasıyla görüntünün gecikmesiz kablosuz olarak aktarılması imkanına kavuşacağız inşallah.. Saniyede 1GB veri aktarımına olanak sağlayacak WiGig sayesinde Sanal Gerçeklik ve Arttırılmış Gerçeklik gözlüklerinin yaygınlaşacağını umuyorum.

  1. SnowMan dedi ki:

   Arttırılmış gerçeklik gözlüklerinin kablosuz olması kaçınılmaz. yoksa kablolara bağlı olduktan sonra ne anlamı kalıyor ki?

BİR YORUM YAZ