Apple CarPlay İnceleme

 • 22 Şubat 2017
 • 3.800 kez görüntülendi.

Bu incelememizde Apple CarPlay‘i Yeni Peugeot 3008 üzerinden inceleyerek sizin için test ettik. CarPlay üzerinden Siri ile mail ve mesaj gönderme denemesi yaptık. İnceleme videomuz aşağıdadır. 

Apple CarPlay Nedir? CarPlay Nasıl Kullanılır?

Apple CarPlay Nedir? CarPlay Nasıl Kullanılır?

Destekleyen araç modellerinde bulunan bu özellik sayesinde iPhone‘unuzun birçok yaygın özelliğini ve destekleyen uygulamalarını araç üzerinden kullanmanızı sağlayan Apple tarafından geliştirilmiş bir yazılımdır. CarPlay için Apple tarafından belirli standartlar belirlenmiş, otomobil üreticileri de bu standartlara uyarak araç içi donanımı bu standartlara uygun biçimde donatmışlardır. Örneğin sesli konuşma butonu, ses açma kapama tuşlarının Apple Carplay üzerinde de çalışabilmesi sağlanmıştır. Yani kısaca araç üzerindeki birçok kontrol donanımı Apple CarPlay’ı da kontrol edebilmektedir. Apple CarPlay iPhone telefonunuzun aracınız USB girişine bağlanmasıyla aktif hale geçer. CarPlay uyumlu uygulamalar aracın multimedya ekranında dokunmatik ve/veya sesli olarak kontrol edilip kolayca kullanılabilir.
Apple CarPlay‘in Android cephesindeki karşılığı Android Auto‘dur. Araç içindeki aynı donanım bileşenlerinı Android Auto ile de kullanabilirsiniz.

Apple CarPlay Mail Mesaj Gönderme ve Arama
Araçtaki sesli komut butonu ses açmama kapatma butonu Android auto’da da çalışmaktadır. Araç içindeki donanım bileşenlerini hem Apple CarPlay ile hemde Android Auto ile kullanabilirsiniz.
Apple CarPlay ile otomobilde dikkatinizi yoldan ayırmadan arama yapabilir, sesli olarak mesaj alıp gönderebilir, mail alıp gönderebilir ve müzik dinleyip yol tarifi alabilirsiniz. Tüm bunları yapmak için Apple CarPlay destekli otomobilinize iPhone’unuzu bağlamanız yeterli. Keyifli yolculuklar.

Apple CarPlay Video İnceleme

Apple CarPlay ve Sesli Asistan Siri’yi kullanabilirsiniz.

Apple CarPlay‘i aracınızdaki dokunmatik ekranda dokunarak, butonları kullanarak veya iPhone sesli asistan Siri‘yi kullanarak kontrol edebilirsiniz.
Siri‘yi harekete geçirmek için tek yapmanız gereken aracınızdaki sesli komut tuşuna basarak (Sesli komut butonu genelde direksiyon üzerinde konumlandırılmıştır. Kolayca ulaşabilirsiniz.) sesli komutlar vererek istediğiniz uygulamaları açıp kullanmak.

Apple CarPlay Destekleyen iPhone Modelleri Hangileridir?

Apple CarPlay ile uyumlu iPhone telefon modelleri aşağıda listelenmiştir. CarPlay’i kullanabilmek için aşağıdaki iPhone modellerinden birine sahip olmanız gerekmektedir. Eğer elinizde yoksa CarPlay ayrıcalıklarından yararlanmak için aşağıdaki modellerden birini almanız gerekecektir.

iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone SE, iPhone 5s, iPhone 5c, iPhone 5.

Apple CarPlay ile Mesaj Nasıl Gönderilir?

CarPlay üzerinden sesli komutla mesaj göndermek için önce aracınızın direksiyonundaki konuşma butonuna basarak Siri’yi aktif hale getiriniz.
CarPlay’de Siri üzeinden sesli komut ile mesaj göndermek için aşağıdakileri deneyebilirsiniz. Siri ile Karşılıklı diyalog şeklinde adım adım sunulmuştur.
Sesli komut butonuna basarak Siri’yi aktif hale getiriniz. Sonra aşağıdakileri uygulayınız.
Biz : “Siri, mesaj gönder”
Siri: “Kime mesaj göndereyim?”
Biz : “Mehmet”
Siri: “Mehmet’e ne söylemek istiyorsun?”
Biz : “Bu bir deneme mesajıdır. Bu mesaj araç içinden gönderilmektedir.”
Siri: “Mesajın şöyle: Bu bir deneme mesajıdır. Bu mesaj araç içinden gönderilmektedir. Gödermeye hazır mısın?”
Biz : “Evet”
Siri: “Tamam gönderiyorum.”

Apple CarPlay ile Mail Nasıl Göderilir?

CarPlay’de Siri üzerinden sesli komut ile mail göndermek için aşağıdakileri deneyebilirsiniz. CarPlay üzerinden mail gönderebilmek için rehberinizdeki kişinin e-mail adres bilgisinin girilmiş olması gerekmektedir. Yoksa gönderemezsiniz.

Sesli komut butonuna basarak Siri’yi aktif hale getiriniz. Sonra aşağıdakileri uygulayınız.
Biz : “Siri, mail gönder”
Siri: “Bu e-postayı kime göndermek istiyorsun?”
Biz : “Mehmet”
Siri: “e-Postanın konusu ne?”
Biz : “Deneme mail”
Siri: “e-Postanda ne yazmasını istersin?”
Biz : “Bu arabadan gönderilen bir e-postadır.”
Siri: “İşte Mehmet’e yazdığın e-posta: Bu arabadan gönderilen bir e-postadır. Göndermeye hazır mısın?”
Biz : “Evet”
Siri: “Tamam. Gönderiyorum”

Apple CarPlay ile Telefon Araması Nasıl Yapılır?

Apple CarPlay Telefon Araması Nasıl Yapılır

Sesli komut butonuna basarak Siri‘yi aktif hale getiriniz. Siri üzerinden arama için aşağıdakileri uygulayınız.

Rehberdeki kişinin adını söyleyip ara demeniz yeterlidir.
Örnek: “Siri, Mehmet’i ara”

Eğer Mehmet isimli kullanıcı rehberde var ise telefon araması gerçekleşecektir. Bu şekilde araç içerisinde telefonu elinize almadan rahatça konuşabilirsiniz.

Apple CarPlay Destekleyen Otomobiller Hangileridir?

Apple CarPlay destekleyen otomobillerin listesi için Apple’ın sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Apple CarPlay destekli otomobil üreticileri ile model ve üretim yılı bilgileri Apple resmi sitesinde listelenmiştir.

-Not: Yukarıdaki liste Apple tarafından yayımlanan listedir. Aracınızın yukarıdaki listede olmaması CarPlay uyumlu olmadığını göstermez. Kesin bilgi için otomobil üreticinize başvurunuz. CarPlay desteği 2016 model veya daha yeni araçların çoğunda standart veya opsiyonel olarak sunulmaktadır.
Apple CarPlay ile ilgili söyleyeceklerimiz bu kadar. İyi eğlenceler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Halil dedi ki:

  Apple CarPlay kullanırken mesela apple cihazın değilde farklı navigasyon kullanmak istersek bu uygulamaları uyumlu haliyle kullanabiliyor muyuz. Yoksa uygulamanın uyumlu olması mı gerekiyor.

 2. Ereno dedi ki:

  Bu Apple CarPlay iPadler icin calisiyor mu acaba?

  1. TeknoÖzel dedi ki:

   Denemedik ancak Apple CarPlay iPad’ler ile çalışmıyor sanırım. Apple’ın resmi web sitesinde desteklenen cihazlar arasında sadece telefonlar var.
   En düşük iPhone 5 ve üzeri bir telefona sahip olamanız gerekiyor. Listede iPad ve iPod cihazlar bulunmuyor.

BİR YORUM YAZ