Apple CarPlay Nasıl Kullanılır?

  • 09 Kasım 2016
  • 6.005 kez görüntülendi.

Apple, araçların müzik sistemlerinde kullanmak için  eğlence ve bilgi sistemi Apple CarPlay adı altında  çok kullanışlı ve pratik bir uygulama geliştirdi. Bu sistem sayesinde cep telefonlarıyla iç içe yaşadığımız dünyada bu cihazları aracımızın sistemine bağlayıp öyle kullanmaya devam edeceğiz.

Apple CarPlay Nasıl Kullanılır

Nereden nereye geldik. Bizlerin zamanında araçlarda kasetçalarlar vardı. Otomobilimizin torpido gözü veya kapı yan cepleri müzik kasetleriyle dolu olurdu. Radyoda bir Fm kanalı, bir tane de kısa dalga kanal olurdu. Müzik kapasitesi araçtaki kasetlerimizle sınırlıydı. Zaman geçti CD ler çıktı piyasaya bizler için bir devrimdi bu. Kaliteli müzikler CD çizilmediği sürece sonsuz kere dinlenebilecekti, inanılmazdı bizim için. Sonra MP3 ve DVD’ler sırasıyla MP3 Playerlar ve USB diskler çıkınca artık araçlarımızda sınırsız müzik dinleme imkanlarına kavuştuk.

Apple bütün bu teknolojilerin üstüne yine sektörde öncülüğünü kaptırmadan iPhone cep telefonu kullanıcılarını telefonlarından koparmamak için Apple CarPlay yazılımını geliştirerek araçlar için eğlence ve bilgi sistemi adı altında yeni bir devrime imzasını attı.

Apple CarPlay Nedir?

Apple CarPlay adından da anlaşılacağı üzere Apple iPhone cep telefonlarının kablo aracılığıyla aracınızın müzik sistemine bağlantısının yapılıp aracın eğlence sistemi panelinden kumanda edilebilmesine olanak sağlayan işletim sistemi olarak tanımlayabiliriz. Aracımızı kullanırken daha güvenli olarak telefonumuza hükmetmemizi sağlayarak yol ve yolcu güvenliğine katkıda bulunur.

Apple CarPlay İncelemesi

Apple CarPlay yeni nesil araçların standart donanım olarak desteklediği son 1-2 yıl içinde çıkan araçlarda ve belli başlı büyük araç müzik sistemi üreten üreticilerin desteklediği bir işletim sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Artık bu CarPlay ve son olarak Android Auto sistemlerinin kullanıma sunulmasıyla beraber araçlarda CD-DVD okuyucu standart donanımdan çıkartılmaya başladı. Sıfır araç alıyorsunuz üzerinde DVD çalar gelmiyor. Artık gerek kalmıyor çünkü.

Aracımız CarPlay destekli ve iPhone cihazımız varsa kullanımı nasıl  olur?  Şimdi onu görelim.

Apple CarPlay nasıl kullanılır?

İlk önce aracımız müzik sistemini çalıştırıyoruz. Ayarlar kısmından Apple CarPlay‘in açık olduğundan emin oluyoruz. Yeni araçlar hem Apple CarPlay hem de Android Auto işletim sistemiyle uyumlu geldiği için bağlayacağımız cihaz iPhone cihazı olduğu için CarPlay seçeneğini aktif hale getirip telefonumuzu kablosu aracılığıyla aracımıza bağlıyoruz.

Kısa bir süre içinde telefonun menüsündeki uygulamaları araç bilgi ekranında görüyoruz. Ancak şöyle bir püf nokta var bu cep telefonu ekranında ne varsa bilgi ekranına göndermiyor. Sadece desteklenen uygulamaları araç bilgi ekranında kullanıma sunuyor. Burada size asistan olarak “Siri” yardımcı oluyor. Yapmak istediklerinizi siri yardımıyla çok daha kolay yapabilirsiniz. Ancak ufak bir hatırlatma yapmak istiyorum aracınızda veya nerede olursa olsun “Siri”‘yi kullanabilmeniz için mutlaka internet bağlantınızın olması gerekiyor. Bunu unutmayın.  Ancak yok ben kendim menüden seçip yapacağım diyorsanız o size kalmış.

Apple CarPlay Araç Bilgi Ekranında Kullanılabilecek Menüler Nelerdir?

Telefon; Bu menü aracılığıyla aracın mevcut sisteminden faydalanarak cep telefonu rehberinize girip “Siri” aracılığıyla rehberinize kayıtlı kişileri arama yapabiliyorsunuz. Numara girerek de arama yapmanız mümkün. Bilgi ekranı üzerinden hızlı aramalar, son aramalar, favori kişiler, cevapsız aramalar menülerine ulaşmanız mümkün.

Mesajlar; Mesajlar menüsünü seçtiğinizde “Siri” aracılığıyla sırasıyla kime mesaj göndereceğiniz, ondan sonra mesajı net bir konuşmayla tane tane söylüyorsunuz ondan sonra “Gönder” dediğinizde “Siri”mesajınızı göndermiş oluyor. “Siri” yi kullanmak istemezseniz ekrandaki pratik kısa menüleri dokunmatik ekran yardımıyla seçerek işleminizi yapabiliyorsunuz.

Müzikler; iPhone telefonunuzdaki müzikleri araç bilgi ekranında  ayrıntılı bir biçimde görüp müzik dinleyebiliyorsunuz.

Apple CarPlay Özellikleri Nedir - Siri Nedir - Siri Nasıl Kullanılır - Siri Kullanırken İnternet Gerekli midir

Haritalar; Haritalar uygulaması ile navigasyon ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Podcastlar; İnternet üzerinden sevdiğiniz beğendiğiniz Podcast‘leri takip edebilirsiniz.

Sesli Kitaplar; Telefonunuzda eğer sesli kitap bulunuyorsa aracınızda bunu dinleyebilirsiniz.

TuneIn Radyo; İnternet aracılığıyla TuneIn Radyo uygulaması ile istediğiniz radyoyu dinleyebilirsiniz.

Bu uygulamalara yeni Apple CarPlay uyumlu yeni uygulamalar eklenecektir. Bunları da telefonunuza kurduğunuzda araç bilgi ekranından kumanda edebileceksiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. gölgeadam dedi ki:

    CarPlay’de iPhone’daki tüm uygulamaları kullanabilseydik güzel olacakmış. Carplay’e Yandex Navigasyon uygulaması uyumludur umarım. Yoksa navigasyon özelliği için bir ton para istiyor otomobil satıcıları. Carplay’den açar kullanırız.

  2. furkan dedi ki:

    Uygulamaların sanırım CarPlay uyumlu olması gerekiyor. Kullananlarda yandex görmedim ama bence de olursa süper olur . Ama uyuglama geliştiriciler bunu gözardı etmez sanırım

BİR YORUM YAZ