Apple Haritalar Drone ile Geliştirilecek

  • 02 Aralık 2016
  • 1.052 kez görüntülendi.

Apple haritalar ilk önceleri oldukça kullanışlıydı fakat Google karşısında duramayarak biraz gerilerde kaldı bu yüzden Apple haritalarını güncellemek için Drone kullanmayı düşünüyor.

Apple Haritalar Artık Dronelar İle Güncellenecek

Drone’ların girmediği bir sektör kalmayacak gibi görünüyor. Şimdi de Apple, haritalarını güncellemek için Drone filosu kullanmak istiyor. En güncel en doğru harita bilgileri elde etmek için bu yönteme başvuruyor. Bir aracın üzerine kamera bağlayıp sokak sokak dolaşmaktansa Drone daha pratik bir çözüm olarak görülüyor.

Drone ile girilemeyecek sokaklara, kapalı yollara dahi girip kuşbakışı olarak en gerçekçi görüntülere ulaşmak mümkün. Tabi teknoloji dururken niye kullanılmasın? En mantıklı tercihlerden biri Drone ile haritanın güncellenmesi.

Apple yeni bir navigasyon şekli getiriyor sektöre. İç mekan navigasyonu… Yeni iPhone’larda kullanılan basınç sensörleri ve GPS sensörleriyle iç mekan navigasyonunu da geliştirmeyi ve aynı zamanda araç navigasyonunda da yeni iyileştirmelere giderek bu kulvarda iddiasını güçlendirmek istiyor. İç mekan navigasyonu; bundan böyle sokak sokak dolaşırken binaların içlerini de gezebileceğiz.

Google ve Apple halen  harita güncellemelerini kameralarla donatılmış araçları ile yapıyor.

Apple; drone ile harita güncellemeleri için Amazon firmasının hava departmanından çalışan transfer etti. Apple’ın 2015’te Federal Aviation Administration‘dan (FAA) almış olduğu izinden dolayı böyle bir yeniliğe imza atacağı dronelarla Apple haritalar için veri toplayacağı belirtiliyor.

Apple belirli merkezi yerlerde dronelarla aktif olarak trafik bilgilerini sürekli güncel tutacak.  Son zamanlarda kullanıcılardan haritalar konusunda gelen şikayetler Apple firmasını bu yenilikleri yapma ihtiyacını doğurduğunu düşünüyoruz.

Ancak drone kullanımı her evin üzerinden uçup çekim yapmak kişisel hak ve özgürlüklerin kısıtlanması olarak algılanır mı? Bilinmez. Ama insanlar üzerlerinde drone ların uçarak kayıt yapmasına çok sıcak bakacaklarını da pek sanmıyoruz. Apple bu konuda ne gibi çözümler sunar bekleyip göreceğiz.

Apple güncelleme için kullanacağı droneları kendi üretmeyecek, başka bir firmanın ürettiği droneları kullanacağını belirmeden de geçmeyelim. Bakalım Google ve Apple rekabeti biz kullanıcılar için ne gibi yenilik ve teknolojileri getirecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. sali dedi ki:

    Drone ile o işi nasıl yapacak Apple çok merak ediyorum. Yani o işi yapmak için kaç drone gerekir. O işi yapabilmek için gerekli izinleri almak bile çok büyük bir iş. Düşünşenize ankara’da havada uçuşan apple dronları olduğunu. Bence büyük bir güvenlik açığı yaratır bu durum. Sokaklarda otomobil dolaştırmak çok daha mantıklı. İnsan gözü seviyesinde 360 derece fotoğrafları drone ile çekemezsin.

BİR YORUM YAZ