Araçlarda Debriyaj Arızaları ve Pratik Olarak Tespiti

  • 04 Ekim 2016
  • 2.342 kez görüntülendi.

Debriyaj arızaları nelerdir? Debriyajda ne gibi arızalarla karşılaşabiliriz ve pratik olarak kendimiz nasıl tespit edebiliriz? Bu yazımızda bu konuya değineceğiz.

debriyaj arizalarinin tespiti

Debriyaj Ayırma Arızası Tespiti

İlk önce tekerlerin ön ve arkasına takoz koyarak aracın hareketini engellememiz lazım. El frenini çektikten sonra vites boşta iken debriyaja basarak aracımızı çalıştırıyoruz. Debriyaja basarak aracı çalıştırmayı prensip edinmeliyiz. Çünkü aracı ilk çalıştırırken vites boşta dahi olsa şanzımanla motorun bağlantısı vardır ve şanzıman grup dişlileri motoru çalıştırırken dönmeye çalışır bu da ekstradan güç sarfiyatı gerektirir. Bu işlem soğuk havalarda önemlidir. Soğuk havalarda yağın viskozitesi arttığı için motorun ilk çalıştırılmasında mutlaka debriyaja basılmalıdır. Aksi takdirde motorda ciddi ve yüksek maliyetli arızalara sebep olabilirsiniz.
Aracımız çalıştıktan sonra debriyaja basmadan vites kolunu hafif bir dişli sesi duyana kadar geri vites konumuna  getirelim vitese tam geçirmeye çalışmayalım.
Dişlilerden sürekli ses gelirken debriyaj pedalına yavaşça basın tabi bu arada vitese geçirmek için vites koluna kuvvet kesinlikle uygulamayın, debriyaj pedalına daha fazla basınca dişli sesi kesiliyor ve araç vitese rahat geçiyorsa debriyaj ayırma problemi yoktur diyebiliriz. Eğer debriyaj ayırma problemi varsa geri viteste senkromeç olmadığından dolayı vites geçişi ya çok zor olacak veya hiç olmayacaktır. Bu nedenle bu testi ileri vites yerine geri viteste yapmak daha uygun olacaktır.

Debriyaj Kaçırma Arızası Tespiti

Debriyaj kaçırma arızası, kavrama konumunda iken debriyaj diskinin baskı plakası ve volant arasında kayması diye açıklamak mümkündür. Eğer debriyaj diski tam kavrama yapmayıp kayarsa haliyle motor gücü tam anlamıyla şanzımana aktarılamaz. Şimdi motoru aynı şekilde vites boşta iken debriyaja basıp çalıştıralım. Vites kolunu, debriyaja basıp 1. vites konumuna geçirelim. 1. viteste iken motor rölantide iken gaza basmadan ayağımızı debriyaj pedalından yavaşça kaldırarak debriyaj pedalını serbest bırakalım. Eğer motor stop ederse kaçırma yoktur. Motor stop etmezse debriyaj kaçırıyor diyebiliriz. Bu testi uzun süre ve sürekli kesinlikle yapmayınız aksi takdirde debriyaj diskini yakabilirsiniz.

Debriyaj Kavrama Arızası Tespiti

Aracımızı çalıştırdıktan sonra 1. vitese atıp debriyajdan ayağımızı çektikten sonra aracımızı hareket ettirdiğimizde araç titreşimli ve ileri geri sarsıntılı hareket ediyorsa, veya debriyaj kısmi kavrama yaparken aracımız aniden hareket ediyorsa her iki durumda da debriyaj kavrama probleminden söz etmek mümkündür. Normal araç sürüş koşullarında bu problem farkedilmeyebilir. Bunun için aracımızı rampada veya araç yüklüyken ilk hareket ederken denersek  bu arızayı daha rahat hissedebiliriz.

Anormal Ses ve Gürültü Arızası Tespiti

Debriyaj pedalına basıp bırakılınca anormal sesler duyabiliriz. Tekerlerin önüne ve arkasına takoz yerleştirip debriyaja basarak motoru çalıştıralım. Motor çalışınca vites boşta iken ayağımızı debriyajdan kaldıralım. Tekrar debriyaja basarak anormal bir ses ve gürültü gelip gelmediğini kontrol edelim. Eğer anormal bir ses veya gürültü var ise bu ses debriyajdan veya şanzımandan  kaynaklanabilir. Bu tür durumlarda ilgili tamir servisine başvurmanız yolda kalmamanız açısından önem arz etmektedir.

Not: Yukarıda anlatılanları normal durumlarda aracınız üzerinde denemeyiniz. Testleri asla uzun süreli ve tekrarlı yapmayınız. Tüm sorumluluk kullanıcıya aittir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ