Bankalar Müşterilerinin Güvenliğini Yeterince Sağlayabiliyor mu?

  • 26 Ekim 2016
  • 1.080 kez görüntülendi.

Firmaların internet bağlantısındaki çevrimiçi güvenlik (Cyber Security) giderek önem kazanmaktadır. Peki bu çevrimiçi güvenlik bankalar cephesinde ne aşamadadır?

Cyber Security Banka Güvenliği

İnternet hayatımızın bir parçası artık. İnternetten hiç banka işlemi yapmayan, kredi kartı ile internetten hiç alışveriş yapmayan kişi güvende olduğunu düşünüyorsa yanılıyor. Çünkü bankaların sistemleri, çalışma, bilgi akışı internet üzerinden yapılmakta. Bu da tüm müşterilerin bilgilerinin her an çalınması tehlikesiyle karşı karşıya demektir. Bu da bankaların güvenliğini ne düzeyde koruyabildiği konusunu gündeme getirmiştir. Bu konuyla ilgili yapılan çalışmaların bu alanda halen çok ciddi bir ilerlemenin kaydedilemediğini göstermektedir. Bazı ülkelerde bankaların büyük kısmı henüz iki aşamalı kimlik doğrulama sistemine geçmediği görülmektedir. Bankaların bu konudaki eksikliği; kullanıcıların internetten banka hesabına bağlanıp işlem yaptıkları sırada yeterince korunamadıkları anlamına geliyor.

Cybersecurity Bankalar Müşterilerini Koruyabiliyor mu

İki aşamalı kimlik doğrulamada şifrenizle girmek istediğiniz hesabınıza aynı zamanda mobil cihazınızda ürettiğiniz şifre ile veya gelen SMS mesajındaki şifre ile hesaba giriş yöntemi diyebiliriz.

Bu konuyla ilgili araştırma gerçekleştiren siber güvenlik firması tarafından elde edilen veriler dehşet verici. İncelemesi yapılan 11 bankadan 5 tanesinin iki aşamalı kimlik doğrulama sistemini kullandığı görülmüştür. Ülkemizde bu konuda bankalar daha ciddi olarak konuya yaklaşmış olup bankaların hepsinde iki aşamalı kimlik doğrulama sistemi kullanılmaktadır.

Umarız tüm bankalar bu konuya yeterince hassasiyet gösterir ve bu konuda sistemlerini sürekli güncel tutarlar. Çünkü sadece önlem almak ta yetmiyor sürekli güncel olmak ta çok önemli. Birileri boş durmuyor yeni yöntemler üretmeye çalışıyorlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Hasan dedi ki:

    Ya arkadaş internetten alışveriş yapıyoruz, cepten kredi başvurusu yapıyoruz. Bu iş nereye varacak, güvenlik te cabası. Biri hesap bilgilerini çalsa hapı yuttuk.

BİR YORUM YAZ