Bilgisayar Klavye Türleri

  • 24 Aralık 2016
  • 3.611 kez görüntülendi.

Klavyeler bir bilgisayar için vazgeçilmez aksesuarlardan biridir. En temel girdi cihazıdır klavyeler. Bilgisayar klavyeleri ile internette gezinme, programlama, yazılım ve bunun gibi bilgisayarda yapılan işlerde kullanılmaktadır. Yazılım tabanlı bir çok uygulama varoluşlarını doğrudan klavyeye borçludur. Örneğin sosyal ağ siteleri, programlama dilleri, bilgisayar menülerinde gezinme için klavyeden faydalanır. Bu görmüş olduğunuz makale bile klavye olmasaydı olmazdı.

Normal bir bilgisayar klavyesi 110 tuş kombinasyonundan oluşmaktadır. Klavye tuş kombinasyonları olarak dünya üzerinde 4 farklı tuş kombinasyonu kullanılmaktadır. Bu klavye kombinasyonları QWERTY, AZERTY, QWERTZ ve HCESAR klavye tuş yerleşim düzenlerine göre isimlendirilmektedir. Ülkemizde de kamu kurumlarında F klavye düzeni kullanılmaktadır. Dünya üzerinde en yaygın olarak kullanılan klavye yerleşim düzeni ise QWERTY‘dir. Ayrıca klavyeler bağlantı tipleri, tuş düzeni, boyutları, tuş sayısına göre ve çalışma şekline göre de sınıflandırılabilmektedir.

Ergonomik Klavye

Ergonomik Klavye Nedir

Ergonomik klavye çeşiti normal klavyeye göre biraz daha geniş ve şekil bakımından biraz farklıdır. Kullanım sırasında ellerin konumuna göre tuşlar özel dizilmiştir. Uzun kullanımlar sırasında kullanıcının ellerinin yorulmasını engelleyecek gibi ellerin doğal konumda durarak kullanılabilmesini sağlayacak şekilde tuşlar konumlandırılmıştır.

ADB Klavyeler ( Apple Desktop Bus)

Apple bilgisayarları gibi bazı bilgisayarlarda bulunan özel bir port tipini belirtir. Bu klavyeler sadece ADB jakı olan bilgisayarlara bağlanabilir, ancak uygun adaptör vasıtasıyla diğer bilgisayarların USB portuna da takılabilir.

XT Klavyeler

XT KlavyeNedir

Eski tip olan bu klavyeler sadece IBM 8086-8088, XT-286 model eski bilgisayarlar tarafından desteklemektedir. Bu klavyeler günümüz klavyelerine göre daha büyüktür. “ENTER” tuşu bu klavyelerde “L” şeklindedir.

Kişisel Bilgisayar Klavyeleri (PS/2)

PS2 Klavye Nedir

PS2 Klavye Kablo Ucu

1990 yıllarının sonlarında kişisel bilgisayarların çoğu USB portundan ziyade klavyenin takılması için PS/2 konektörü ile bağlantı sağlanmaktaydı. Bu bilgisayarlarda kullanılan klavyeler genellikle yuvarlak pinli olup PS/2 klavye jakına takılır. Bu nedenle bu tip klavyeler PS/2 klavye olarak adlandırılır.

Mini PS/2 Klavyeler

Mini PS2 Klavye Nedir

Mini PS/2 klavyeler boyutları çok küçük ve PS/2 bilgisayarlarla uyumlu klavyelerdir. Bu klavyeler dizüstü bilgisayar klavyesini andırır ve şekli kare şeklindedir.Bu klavyelerde daha az sayıda tuş bulunur, sayısal tuş takımı bulunmaz.

Multimedya Klavyeler

Multimedya klavyeler genelde bilgisayarında multimedya uygulamalarını çok kullanan kullanıcılar için geliştirilmiş klavyelerdir. Bu klavyelerdeki tuşlar da standart tuş takımı gibidir. Bunlara ilaveten de multimedya uygulama başlatma tuşu, ses kontrol tuşları, ve sesi kapatma tuşu bulunur.

İnternet Klavyeleri

İnternet klavyeleri daha gelişmiş multimedya uygulamaları için tasarlanmış klavyelerdir. Bu klavyeler yoğun olarak internet kullanan kullanıcıları için tasarlanmıştır. Bu klavyelerde internette kullanılan belli başlı tarayıcı butonları yerleştirilmiştir. Mesela internet tarayıcılarında bulunan “Home” tuşu, sayfa ileri-geri tuşu, e-posta uygulamasını başlatma tuşu, tarayıcıyı başlatma tuşu vb. tuşlar olup bu tuşlar web tarayıcısında olan seçeneklerle aynı işleve sahiptir. Bu ilave tuşların kullanılabilmesi için bilgisayar uygun işletim sistemi ve web tarayıcı programıyla kullanmak gerekir.

Kablosuz Klavyeler

Kablosuz klavyeler bilgisayarla olan bağlantısını kablo aracılığıyla değil de kablosuz olarak bağlantı yapabilecek şekilde tasarlanmış klavyelerdir. Bu klavyeler kablosuz olduğu için “AA” veya “AAA” standardında pil kullanarak veya şarjlı pil ile enerjisini sağlar. Bu klavyeler bilgisayarla olan bağlantısını 2.4 GHz frekansında kablosuz teknolojisini ve bluetooth teknolojisini kullanır ve bilgisayarla olan iletişimini USB dongle ile sağlar.

Oyuncu Klavyesi

Adından da anlaşılacağı üzere bu klavyeler oyun tutkunları için hazırlanmış klavyelerdir. Oyun oynayanlar belli tuşları yoğun kullanır. Bu klavyelerde tuş aydınlatma, programlanabilen tuşlar, ekstra ses ayar tuşları ve parlaklık ayar tuşları gibi oyun odaklı özelliklerden oluşur. Bu klavyeler kablolu ve kablosuz olarak kullanılabilir. Kablolu olanlar USB bağlantı noktasına sahiptir.

Membran Klavyeler

Membran Klavye Nedir

Membran klavyeleri çok nadir kullanılan klavyelerdir. Bu klavyeye entegre edilmiş tuşlar, hareket etmeyen basınca duyarlı tuşlar bulunur. Bu klavyedeki tuşlar birbirine çok yakın olduğundan klavyeye sıvı bir madde döküldüğünde sıvı geçeceği boşluk yoktur. Bu klavye türleri cep telefonlarında ve eski sabit hatlı telefonlarda da kullanılmaktaydı.

Klavyeler yavaş yavaş akıllı telefonlarda ve tablet bilgisayarlarda dokunmatik ekran teknolojisine doğru yönelmektedir. Dokunmatik ekran klavyesi sanal klavye olup özellik olarak QWERTY klavye görünümüne sahiptir. Böylece mesaj yazma ve numara arama çok kolaylaşmaktadır.

Klavyeler ayrıca çalışma prensiplerine göre mekanik ve klasik kauçuk anahtarlı klavyeler olarak ikiye ayrılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ