Bir Bilgisayarı İki Kişi Nasıl Kullanır?

  • 05 Ekim 2016
  • 6.812 kez görüntülendi.

Evdeki bir bilgisayarımızı 2  mouse, 2 klavye ve 2 monitörle nasıl iki bilgisayar gibi kullanabiliriz? Kolay ama biraz zahmetle bunu yapabiliriz. Böylece bilgisayarı evde kim kullanacak taştışmasından kurtulabiliriz. Bu yazımızda bunun nasıl yapıldığına değineceğiz.

Bu işlemi elinizde bulunan bilgisayarın içinde kurulu işletim sisteminin yanında bir de istediğiniz herhangi bir işletim sistemini aynı anda kullanmak olarak tanımlayabiliriz. Öncelikle bu işlem için yalnızca ekstradan çevre birimlerine (klavye, fare, monitör vs.) ve VMware Workstation adlı programa ihtiyacınız olacak. İsterseniz lafı fazla uzatmadan nasıl yapacağımıza geçelim.

1. Download VMware Workstation Player adlı programı bilgisayarımıza kuruyoruz. Bu versiyon ücretsiz ve bu iş için yeterli.
(http://www.vmware.com/products/workstation/workstation-evaluation.html)

2. Sanal makinede kullanmak istediğimiz işletim sisteminin .iso uzantılı dosyasını indiriyoruz.

3. VMware Workstation programını çalıştırıyoruz ve sağdaki bölümden Create a New Virtual Machine kısmına tıklıyoruz.

VMware kurulum 1

4. Açılan pencerede yeni sanal makinemiz için indirdiğimiz işletim sisteminin .iso uzantılı dosyasını seçiyoruz.

5. Aynı pencerede sanal makinemizin özelliklerini seçiyoruz ve sanal makine kurulumunu tamamlıyoruz.

VMware kurulum 2
Kurulum tamamlandıktan sonra “Edit Virtual Machine Settings” tıklayarak aşağıdaki resimdeki ayarların yapıldığından emin olun.
VMware kurulum 3

Hardware sekmesinde USB Controller seçili iken sağ üstte görünen 3 kutucuğun da işaretli olması sorunsuz işlemi tamamlamanızı sağlar.

6. Sonrasında oluşturduğumuz sanal makine HOME kısmında belirecektir, buradan oluşturduğumuz sanal makineyi seçip sağdaki seçeneklerden Play Virtual Machine linkine tıklayıp sanal makinemizi çalıştırıyoruz.
7. Birkaç yüklemeden sonra sanal makinemiz kullanılabilir oluyor.
8. Şimdi ekstra çevre birimlerimizi (klavye, fare, monitör vs.) bilgisayara bağlıyoruz. Ve ekstra monitörümüzü Windows üzerinden genişlet moduna getiriyoruz.
9. Sonrasında VMware penceresini faremizle ekstra monitörümüzün olduğu tarafa sürüklüyoruz. Rahat kullanım için 2. monitör ekranına taşıdığınız sanal makinanızı tam ekran yaparak daha konforlu kullanabilirsiniz.
10. Daha sonra aşağıdaki iki resimde görüldüğü (Aşağıdaki resimler sanal makinemize ait) gibi VMware penceresinin sol üst menü Player sekmesinden sanal makine içinde kullanmak istediğimiz klavye ve mouse seçimi üzerinde Connect’e basıyoruz. (Bu işlemi hem klavye hemde Mouse için ayrı ayrı yapıyoruz. Burada ikinci klavye ve Mouse’u sanal makinamıza tanımlamış oluyoruz. Ekstradan bağladığımız klavye ve Mouse Ana Windows  için pasif oluyor yalnızca sanal makine içinde kullanılabiliyor. Bizim istediğimiz de zaten tam da bu.)

VMware Maouse ve Klavye Ayarlama 1
VMware Maouse ve Klavye Ayarlama 1 (Aşağıdaki fotoğraf bu işlemin alternatif yöntemidir. Her ikisi de aynı işlemi yapmaktadır. Siz istediğiniz birini seçebilirsiniz.)

VMware Maouse ve Klavye Ayarlama 2
VMware Maouse ve Klavye Ayarlama 2

11. Ve tek bilgisayarı artık 2 kişi birbirinden bağımsız bir şekilde kullanabilirsiniz. İyi eğlenceler.

vmware sanal pc 03

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. tekno crazy dedi ki:

    Bir bilgisayı 2 kişi kullanma fikri çok güzel. Ben denedim gayet başarılı bir yöntem. 2 kişi aynı anda gayet güzel kullanabiliyorsunuz bir bilgisayarı. Ekstradan 1 mönitör 1 mouse ve 1 klavyeye ihtiyaç var. evde ekstra monitörünüz yoksa lcd telvizyonu 2. monitör olarak bağlayabilirsiniz.

    1. SnowMan dedi ki:

      Evet çok yoğun kullanım gerektirmeyen durumlarda bir bilgisayarı iki kişi hiç problemsiz kullanabiliyor. Ama biri yoğun grafik içeren uygulama kullanmak isterse belki biraz bilgisayarın kapasitesine göre kasabilir.

BİR YORUM YAZ