Bluetooth 5 Standardı Geliyor.

  • 08 Aralık 2016
  • 1.006 kez görüntülendi.

Bluetooth etrafımızda kullandığımız bütün cihazlar tarafından desteklenmeye başladı. En son standardı Bluetooth 4.2 olan teknolojinin daha gelişmişi geliyor.

Bluetooth 5.0 Standardı Geliyor

Bluetooth hayatımıza giren teknolojik cihazların kablo karmaşasından bir nebze kurtulmamızı sağlayan bir kablosuz teknoloji. Bu standardı destekleyen cihazların birbiriyle bağlantı kurması sorunsuz oluyor.

Şimdi hazır olun daha uzun menzilli ve daha fazla veri gönderip alabileceğimiz yeni Bluetooth 5 teknolojisi geliyor.

Evlerimizde kullandığımız cihazların artık hemen hemen çoğu Bluetooth teknolojisini destekliyor. Cep telefonları, bilgisayarlar, tabletler, televizyonlar, hoparlörler, saatler, otomobilimiz hatta evdeki aydınlatma sistemleri bile Bluetooth teknolojisinden nasibini almış görünüyor. Mevcut teknoloji her ne kadar hayatımıza kolaylıklar getirse de yetersiz olduğu zamanlar kapsama alanıyla ilgili problemler yaşamıyor değiliz.

İşte her teknoloji gibi Bluetooth teknolojisi de Bluetooth 4.0, 4.1, 4.2 derken şimdi yeni gelen haberlere göre Bluetooth 5 teknolojisi kullanıma sunulmaya hazırlanıyor.

Peki Bluetooth 5 hangi yenilikleri getirecek, hangi üstün özellikleri olacak bunlara değinelim.

Bluetooth Special Interest Group (SIG), bir süre önce Bluetooth 5 ile ilgili ilk bilgileri vermişti. Artık bu yeni teknolojiyle ilgili mutlu sona yaklaşılıyor diyebiliriz. 2017 yılı içerisinde Bluetooth 5 sürümünü içeren cihazları görmemiz mümkün olacak. Yani 2017 yılında yeni tanıtılacak amiral gemisi cihazlarda Bluetooth 5.0 standardı öne çıkacak diye düşünüyoruz. Ancak cihazlar piyasaya sürülmeden önce Bluetooth 5.0 standardı oluşturulur. Bu standardı sağlayan cihazlar Bluetooth 5  etiketini kullanma hakkına sahip olur.

Bluetooth 5 kendinden önceki Bluetooth 4.2 standardına göre kapsama alanı, mevcut kapsama alanının 4 katı, yani şu andaki kapsama alanının çevresel etkilerle 10 m civarı düşünürsek 40 metreye yakın bir mesafe olacak bu da bir ev için çok ideal bir kullanım sağlayacak. Bant genişliği mevcut olandan iki kat daha fazla olacak. Maksimumum veri aktarma hızı 2 Mbps mesaj yayıncılığını da 8 kata çıkartarak Internet of Things (IoT) yani nesnelerin interneti dediğimiz  internete veya birbirine bağlı ağda çalışan günlük hayatta kullandığımız cihazlar ile daha kullanışlı bir teknoloji sunacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. bahriyeli dedi ki:

    Her geçen gün bir yeni nesilde hız ikiye katlanıyor. Hız iyidir. Artık buzdolabından çamaşır makinesine, fırından bulaşık makinesine her şey internete bağlanır oldu. Nesnelerin interneti konsepti umarım başımıza iş açmaz. yakında şöyle haberler duyarsanız şaşırmayın. bizim evi hacklediler kombi klima çalışmıyor. veya bizim evi hacklemişler su eleltrik kapalı.

BİR YORUM YAZ