Cep Telefonu ile Kan Tahlilinizi Yapabileceksiniz

  • 31 Ocak 2017
  • 964 kez görüntülendi.

Cep telefonunuzu kullanarak artık kan tahlilinizi kendiniz yapabileceksiniz.Yeni geliştirilen uygulama ile artık evde kan tahlili yapacaksınız.

Cep Telefonunuz İle Kan Tahlili Yapabileceksiniz

Teknoloji artık kendi kendinize kan tahlili yapmanıza olanak tanıyacak. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) bilim adamları, yeni akıllı telefonlar için yazılım geliştirdi. Bu yazılım sayesinde cep telefonunuzla, özel bir kağıda damlatılan kan ile hastalıkların tespitini yapabileceksiniz.

İYTE kimya bölümü öğretim görevlisi Yard. Doç. Dr. Ümit Hakan YILDIZ ve öğrencilerden kimya bölümü öğrencisi Hakan Berk Aydın ve bilgisayar mühendisliği bölümü öğrencisi Cihan TOKLUCU tarafından yapılan “BİORGB” adlı proje içerisinde geliştirmiş oldukları yazılım sayesinde kan tahlili yapılarak hastalıkların daha kolay ve ucuz maliyetle tespiti sağlanabilecek.

BİORGB” isimli yazılım sayesinde üzerine kan damlatılan özel kimyasallar içeren kağıttaki renk değişikliklerinin kıyaslanarak hangi hastalığa karşılık geldiğinin tespiti esasına göre hastalıklar bulunacak.

Şimdilik bu yazılım sayesinde HIV virüsü, belirli kanser türleri, Hepatit B, Hepatit C ve grip virüsü tespit edilebilecek. İlerleyen zamanlarda tespit edilen hastalık sayısı arttırılabilecek.

Buluşla ilgili olarak yaptığı açıklamada Yard. Doç. Dr. Ümit Hakan YILDIZ mevcut tıbbi olanaklarla hastalıkların tespitinde birçok tüpte kan alındığı, her hastalığın tespitinde farklı yöntemlerle testler yapıldığı ve bu tahlillerin yapılması ve kanların alınması için uzman personel bulundurulması zorunluluğunun olduğundan bahsetti.

Yıldız; “BİORGB” projesi kapsamında yapay kanlarla yaptıkları testlerde başarılı sonuçlar alındığını ve kullanılan kan ile hastalıkların varlığının tespit edildiği bu da zaman ve maliyet açısından çok büyük bir avantaj sağladığını söyledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ