Çin’de Yolcu Uçağında Cep Telefonu Kullanana Hapis Cezası

  • 12 Şubat 2017
  • 891 kez görüntülendi.

Çin‘de uçak yolculuğu esnasında cep telefonu kullanan yolculara hapis cezası verildi.

Çin'de Yolcu Uçağında Cep Telefonu Kullanana Hapis Cezası

Cep telefonlarının uçaklardaki navigasyon sistemlerini etkilediği söyleniyor. Çoğu yolcu bu nedenden ötürü telefonlarını uçak moduna alarak kullanıyor.

Çin‘de ise durum biraz farklı işliyor. China.org‘un haberine göre 5 Ocak – 6 Şubat arası yapılan uçuşlarda tespit edilen üç farklı yolcu uçuş esnasında cep telefonu kullandığı gerekçesiyle tutuklanmıştı.

Zhang isminde bir kadın binmiş olduğu uçağın kalkışı sırasında yapılan uyarılara rağmen cep telefonunu kapatmadı. Bununla da kalmayarak uçuş esnasında cep telefonuyla arama gerçekleştirdi. Bu olaydan sonra tutuklanan kadın ceza olarak beş gün hapis yattı.

Niu adında başka bir yolcu da uçakta cep telefonu kullanma suçu ile gözaltına alındı ve üç gün hapis yattı.

Wang soyadlı bir yolcu da en şanssız yolculardan birisiydi. Bu yolcu da binmiş olduğu uçağın kalkış ve inişi esnasında müzik dinlediği gerekçesiyle tutuklandı ve beş güne kadar hapis yatması söz konusu.

Uçaklarda uçuş esnasında cep telefonu kullanmanın parasal olarak da ceza tutarı 50.000 yuan ( 7.250 $ )’a kadar uygulanabiliyor.

Çin‘li yetkililer uçuş esnasında cep telefonunun kapatılması konusunda ısrar ediyorlar. Telefonu uçak modunda kullanmanın da sinyalleri etkileyip etkilemediğinden emin değiller. Tabletler aynı kategoriye girmemiş olması oldukça da şaşırtıcı bir durum olarak görülüyor. Yani tabletinizi uçuş esnasında kullanmanızda herhangi bir sakınca yok.

Çin’de geçmiş yıllarda uçaklarda cep telefonu kullanımıyla ilgili kuralların biraz daha esnetilebileceği konusunda değişime gidileceği söylenmesine rağmen henüz bir değişiklik olmamış görünüyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ