Dondurulmuş İlk İnsan 123 Yaşında.

  • 16 Ocak 2017
  • 1.265 kez görüntülendi.

Dünyada ilk bedenini dondurtan insan ünvanına sahip  James Bedford dondurucuya gireli 50 yıl oldu.

Dondurulmuş İlk İnsan Robert Bedford 50 Yaşında

12 Ocak 1967 yılında 73 yaşında olan  James Bedford böbrek kanseri olmuş ve tedaviye cevap vermiyordu. O günkü koşullarda tedavisi tıbben mümkün değildi. O zamanlarda Ev Cooper‘ın “Yaşam Uzatma Derneği”(LES) bedeni dondurmak için ilkel imkanlara sahipti. Ücretsiz olarak gönüllü bir kişiyi dondurarak saklama vaadinde bulundular. James Hiram Bedford bu fırsatı kaçırmamak için bu işlemi kabul etti. Hem böbrek kanseri ve aynı zamanda metastaz yapmış akciğerlere de sıçramıştı. İlerde tıbbın gelişerek tedavi imkanı olması ihtimalini düşünerek cryo tüpüne girerek bedeni donduruldu. Bugünkü ismi Cryonics Enstitüsü olan merkezde dondurulma işlemi yapıldı. 1979 yılında bir izolasyon sorunu yaşansa da beden kurtarılmış ancak aynı ünitede bulunan diğer  9 adet dondurulmuş bedenin çözüldüğü anlaşılmıştır.

James Bedford vücudu dondurulalı 50 yıl oldu. Resmi olarak ölü kabul ediliyor. Ama tıbbi olarak organları hala bozulmadan saklanmış halde duruyor. Dondurulmuş bedeni tekrar çözerek canlandıracak teknolojinin gelmesini bekliyor.

James Bedford Kaliforniya Üniversitesinde psikoloji profesörü olarak çeşitli kitaplar yazmıştır. Bazı gruplar tarafından dondurulduğu gün olan 12 Ocak “Bedford Günü” olarak kutlanmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ