Drone’lar ile Uçakların Çarpışma Testleri

  • 20 Ekim 2016
  • 1.245 kez görüntülendi.

Drone‘ların yolcu uçakları ile çarpışma ihtimalleri endişe yaratırken İngilizler bu harika minik uçan nesnelerin uçaklara hasar verip veremeyeceğini testlerle bulmaya çalışıyor.

Drone’larla ilgili sık sık haberler gündeme gelmekte. Sorumsuz Drone sahiplerinin sıkça olarak havaalanı etrafında veya içerisinde uçuş gerçekleştirdiği çok fazla duymaya alıştığımız haber haline geldi. Çünki havaalanı, Drone satın alan insanlar için en kolay uçuş alanı. Böyle olunca da uçaklarla Drone’ların çarpışma riski giderek artmış oluyor.Drone Uçak Çarpışma Testi

İngiltere’de, bir  havalimanına iniş yapan British Airways’e ait bir yolcu uçağı iniş sırasında havaalanı sahasında uçağın iniş yapacağı yerde uçmakta olan bir Drone’a çarptığı anlaşıldı.

Kullandıkları uçağa Drone çarptığını farkeden pilotlar herhangi bir problem yaşamadan inişi gerçekleştiren pilotlar yetkililere olayı rapor ettiler. Çünki meydana gelen olay çok ciddi riskler oluşabilecek bir olaydı ve 132 kişinin hayatı söz konusuydu.

İnişten sonra uçak üzerinde yapılan incelemelerde herhangi bir hasara rastlanmadı. Uçağa çarpan Drone’un küçük bir model olduğu hasar oluşturmadığı görüldü. Daha ağır bir Drone’un uçak motoruna girmesi durumunda ortaya çok daha tehlikeli bir durum çıkacağı şüphesiz.

Olayların artması ve risk teşkil etmesinden dolayı İngiliz hükümeti Drone’ların uçak düşürme tehlikesi bulunup bulunmadığının araştırılması için ordu ile işbirliğine gitti. Ordu yetkilileri gözetiminde yapacakları testlerde değişik marka, boyut ve çaplarda Drone’ları uçaklarla çarpıştırarak nasıl hasara sebep olduğunu tespit edecekler.

Uçaklar için tehdit oluşturabilecek Drone’ların hangi boy ve ağırlıkta olabileceğini tespit etmek için yapılacak olan bu deneylerin sonunda İngiliz hükümeti Drone kullanımıyla ilgili yasalarda güncellemeler yaparak yeni uçuş kuralları getirmeyi amaçlıyor.

Testin maliyeti , İngiliz Ulaştırma Bakanlığı tarafından karşılanacak olup testin yönetimini özel bir askeri araştırma firması olan Qinetiq tarafından sağlanacak. Test sonuçlarının da 2016 yılı sonuna kadar yetiştirilerek hazırlanması istenmekte. Qinetic bu amaçla çeşitli Drone’larla şu an faal veya hurda uçak üzerinde değişik çarpışma testleri yaparak. Alınacak olan sonuçlara göre ülkede hangi Drone’ların hangi bölgelerde güvenli bir şekilde uçurulabileceğine dair yeni kararlar hazırlanacak.

Bu araştırma sonuçlarını sadece İngiltere değil tüm dünyadaki havacılık otoriteleri merakla bekliyor. Zira referans alınacak değerler tüm dünya çapında geçerli olacak. Bugüne kadar uçakla Drone kazası olarak 3 rapor mevcut. Bu kaza sonucu ise Drone’lar parçalanırken çarptığı uçaklarda herhangi bir hasara sebep olmamıştır. Ancak ufak çaplı boya çizikleri oluştuğu görülmüştür. Fakat daha büyük ve ağır, metal gövde yapısına sahip Drone’ların uçağın hassas noktalarına çarpması durumunda nasıl bir sonuç çıkacağı da test sonuçlarında anlaşılacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ