E-ink Ekranlı Programlanabilir Klavyeler Geliyor!

  • 21 Ekim 2016
  • 1.469 kez görüntülendi.

E-ink teknolojili programlanabilir değişken yüzeyli klavyelere geçiyoruz.

Elektronik mürekkepli klavye konsept

E-ink teknolojisi gündeme geldikten sonra çeşitli alanlarda değişik ürünler yapılmaya başlandı. 1997 yıllarında e-ink teknolojisiyle Kindle markasının öncülüğünde  e-kitap okuyucular piyasaya girmeye başladı. Birçok marka şu an elektronik kitap okuyucu üretiyor. Cep telefonlarında da bir Rus markası olan YotaPhone çift ekranlı telefonunu piyasaya çıkarttı. Telefonun bir yüzü renkli standart LCD telefonlar gibi, diğer yüzü de e-ink teknolojisini kullanan siyah beyaz tabir edilen bir tarafı  elektronik mürekkepli iki ekrana sahiptir. Pil tasarrufu söz konusu olunca e-ink ekranını kullanıyorsunuz. E-ink ekranlarda sadece görüntünün oluşturulması için enerji harcanır. Daha sonra oluşan o görüntü herhangi bir müdahale veya başka görüntü açılmadığı sürece enerji harcamadan hazır okunur vaziyette bekler. Bu sebeple ekranda bir ışık falan kullanılmadığı için enerji sarfiyatı az olur. Diğer ekranlara göre de üretim maliyeti daha azdır.

Şimdiyse standart olarak kullandığımız bilgisayar klavyelerinde e-ink teknolojisi uyarlanıyor. Klavyeler normalde her ülke diline göre ve özelleştirilmiş dizilime göre üretilirler. Böyle olunca belli bir standart oluşmaz çok fazla çeşitte ürün üretilmesi söz konusu olur. Örneğin ülkemizde QWERTY dizilimine sahip klavye bir de F klavye dizilimi dediğimiz bize ait klavye dizilimi kullanılmaktadır. e-ink mürekkep teknolojisine sahip klavye teknolojisi kullanıldığında tek tuşla Q klavye diziliminden F klavye dizilimine klavyemizi çok rahat geçirebileceğiz. tekrar eski haline getirene kadar herhangi bir enerji harcamadan tuşları hangi fonta veya harf grubuna  özelleştirdiysek o karakterleri gösterip o şekilde kullanabileceğiz. Eski usul klavyenin üzerine yeni harflere göre kağıt yapıştırmak zorunda kalmayacağız.

Elektronik Mürekkepli Klavye

Sonder firması tarafından üretilen bu klavye daha tasarım aşamasındayken Wall Street Journal’dan ilginç bir iddia geldi. Özel kaynaklardan gelen haberlere göre Apple Sonder firmasını satın alma hesapları yaptığı yönünde iddialar var. Sonderin E-ink klavye teknolojisini kullanarak Apple kendi klavye teknolojisini geliştireceği yönünde söylentiler var. Apple, bu klavyeyi MacBook’lar için geliştirip sunabilir . Böylece üretilen değişken harf dizilimine sahip klavyeler bölge için kullanılabilir olacak. Daha ilginç olarak her kullanıcı kendi kullandığı eylemler ve özel karakterler ve kısayolları klavye üzerinde tasarlayıp gösterebilecekler.

Sonder Dizayn E-ink Klavye Resmi (Official) Tanıtım Videosu

Sonder Dizayn firması tarafından yayınlanan ürün videosu aşağıdadır

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ