Elon Musk’ın Çılgın Projesi 4425 Uydu Fırlatmak

  • 20 Kasım 2016
  • 1.095 kez görüntülendi.

Elon Musk çılgın projelerine bir yenisini dahil etti. Dünyada internet ağını genişletmek için 4425 uydu fırlatmak istiyor.

Elon Musk 4000 Uydu Fırlatacak

SpaceX‘in CEO’su Elon Musk Dünyada internet ağını genişletmek ve küresel bir internet ağı kurmak için kolları sıvadı. Musk ABD yetkililerinden 10 milyar dolarlık bir bütçe gerektiren  bu projesini uygulamaya koymak için izin istedi. Elon Musk Birleşik Devletler Hükümetinin dosyasında belirtildiği gibi planın ilk aşaması, ABD’de kablosuz internet erişimini genişletmek için ilk etapta 800 uydunun yerleştirilmesiyle işe başlamayı planlıyor.

Geçtiğimiz yıllarda  yine Elon Musk tarafından ABD için kablosuz internet sağlamak amacıyla 700 SpaceX uydusu fırlatmayı hedeflediğini ve tüm dünyada kablosuz internet sorununu 2000 adet uyduyla çözebileceğini söylemişti. Ancak bu yıl sayının 2 katından fazla bir rakama çıkmış bulunuyor.

Böyle bir şey gerçekleşirse kablolu internet sağlayıcılarıyla Elon Musk kablosuz internet sağlayıcıları büyük bir rekabete girer diye tahmin ediyoruz. Her yerde kablosuz internet olursa cep telefonlarından ekstra ücret ödeyerek internete bağlanmamıza da gerek kalmaz.

Bu rekabet kimin faydasına olur? Tabi ki biz kullanıcıların faydasına olur. Daha ucuz daha kaliteli internete kavuşuruz. Üstelik sabit internette değil, heryerden kullanabileceğimiz mobil internetimiz olur. Ayrıca şu an başımızda bulunan Adil kullanım kotası (AKK) bu rekabetle beraber büyük ihtimalle ortadan kalkmış olur diye düşünüyoruz.

Ama diğer taraftan Elon Musk‘ın böyle imkansız gibi görünen iddiaları acaba gerçekten ciddi olarak mı söylediği yoksa gündemden düşmemek için mi böyle yollara başvurduğunu kestirmek için ilerleyen zamanlardaki gelişmeleri takip edeceğiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ