Facebook Asya’nın Snapchat’ini de Satın Alamadı

  • 02 Kasım 2016
  • 1.022 kez görüntülendi.

Facebook’un sahibi Mark Zuckenberg sosyal medyadaki en büyük rakiplerinden olan SnapChat‘i satın almak istemiş ancak olumsuz cevap alınca bu defa Asya’nın Snapchat’i konumunda olan Snow‘a gözünü dikmişti. Ama ondan da beklediği cevabı alamadı.

Facebook Asya'nın Snapchat'i Snow'u Alamadı

Facebook sosyal medyada tek konumda rakipsiz kalmak için mücadele verirken Snapchat’i alma girişimi olumsuz sonuçlanınca taktik değiştirdi. Bu kez Zuckenberg sahibi olduğu Facebook ve Instagram‘a Snapchat özelliklerini kazandırdı. Snapchat’in satın alma hamlesini geri çevirmesinden sonra değeri bir anda yükseldi ve 25 milyar dolar gibi korkunç rakamlara çıktı. Şu an Snapchat borsaya açılma çalışmalarına başladı ve sadece bunun söylentisi bile firma değerini 35 milyar dolara çıkarttı. Yani günümüzde bu duyduklarımız sadece bizleri gülümsetiyor. Bir anda tepe yapıp bir anda da dip yapabiliyor firmalar.

Mark Zuckenberg bu kez Asya ülkelerinde Snapchat’in rakibi olan ancak çok fazla kullanılmayan Güney Kore merkezli Snow adlı sosyal medya uygulamasına kafayı taktı. Bu uygulamayı almak için oldukça yüksek teklifle talip oldu ama bundan da olumsuz cevap aldı.

Mark Zuckenberg Asya Snapchat'i Snow'u alamadı

Güney Kore firması Naver olan ve Snow’un yazılımcısı olan firma aynı zamanda aşina olduğumuz Line isimli mesajlaşma programının da isim babasıdır. Firmanın oluşturduğu Snow isimli sosyal medya uygulaması çok fazla kullanılmıyor dedik ancak Asya ülkelerinde Snapchat’in en büyük rakibi ve 80 milyona yakın kullanıcısı olduğunu da belirtelim. Bunu gören Facebook gelecekte bu uygulamayla Snapchat’i devirebileceğini düşündü ama satın alma teklifini reddetti. Şimdi bu tekliften sonra Snow’un popülerliği nasıl değişecek, firma değeri nasıl artacak göreceğiz. Ne de olsa çok büyük bir teklifi geri çevirdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ