Facebook Messenger Uygulaması için Veri Tasarruf Özelliği Test Ediliyor

  • 17 Ekim 2016
  • 1.080 kez görüntülendi.

Facebook Messenger;  Facebook firmasının iddialı mesajlaşma ve sesli görüşme uygulamasıydı, video konferans desteği de gelince daha çok kullanılmaya başlandı. Ama veri tasarrufu ne alemde bunu bir görelim.

Facebook Messenger Veri Tasarrufu

Son zamanlarda veri tasarrufuna Google önem vermeye başladı. İnternet kullanıcılarının büyük bölümünü artık mobil kullanıcılar oluşturmaya başladı. Google’da  siteleri  indekslemede kullandığı  algoritmasında da sitelerin mobil uyumlu olup olmadıklarını test ediyor, uyumlu değilse alt sıralara atıyor. Tabi mobil desteği öne çıkınca ister istemez veri tasarrufu da gündeme geliyor. Uygulamalarda veri kullanımında tasarruflu olan uygulamalar öne çıkıyor. Sitelerin açılış sayfalarının ve diğer sayfalarının veri canavarı olmaması gerekiyor. Facebook firması da Messenger mesajlaşma programı için veri kaydetme ve tasarruf özelliğini test ediyor gibi duyumlar geliyor. Sızan ekran görüntülerinden de bu anlaşılıyor. Bu fikir açıkçası güzel bir fikir olmuş.
Uygulamanın ayarlar bölümüne eklendiği görülen veri tasarruf düğmesi kullanılınca size gönderilen resim ve videolara bakarak bunların harcadığı veri miktarını azaltır. Bu tür video ve resimli mesajlar geldiğinde “tıkla-indir” veya “otomatik indir” seçeneklerinden seçilmesini sağlar. Sizin bilginiz dahilinde mesajın indirilip indirilmeyeceğini belirleyebileceksiniz. Bu özellik sadece hücresel ağa bağlı olduğunda seçilebilecek olup,  WiFi ağına bağlandığınız zaman fotoğraf ve videolar otomatik indirilmeye devam edecektir. Bu özelliğin yanında ne kadar veri tasarrufu sağlandığı da gözlemlenmesi için veri tasarruf sayacı da eklenmiş bulunuyor.Facebook Messenger Kota Dostu Facebook Messenger Tasarruf
Bizce isabetli bir karar olmuş. Kotalı interneti olan mobil kullanıcılarının kullanabileceği böyle bir özellik gerekiyordu zaten. Tabi bu aralar Facebook Messenger programında video konferans özelliği de eklenmesiyle video görüşmelerini de veri tasarruf ayarı olmasını bekleriz. Bakalım göreceğiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ