Facebook Sayfanızdan Silmeniz Gereken 8 Şey

  • 24 Ocak 2017
  • 841 kez görüntülendi.

Facebook artık bizim herşeyimizi ortaya döktüğümüz bir ortam oldu. Paylaşımda aşırılığın dünyası haline geldik.

Facebook'ta Silmeniz Gereken 8 Şey

Öğlen yemeğini paylaşanlardan tutun da tatil, gezi, hüzün, sevinç, hatta ve hatta cenazelerde bile paylaşımlar yapar hale geldik. Facebook sosyal paylaşım bağımlılığımızın en büyük suçlusu konumunda ancak esas suçlu kim acaba?

Facebook sayfanızda sizleri arkanızdan vurmayı bekleyen çok şey var. Bu unutulmuş mesajlar, profil bilgileri yanlış ellere geçtiğinde sadece itibarınıza zarar vermez, aynı zamanda size büyük bir bedel ödetebilir. Endişelenmekte haklısınız. Şimdi bahsedeceğimiz paylaşımları Facebook profilinizden silmeyi veya elden geçirmeyi unutmayın.

Telefon Numaranız

Kullanmış olduğunuz sosyal medya eski MSN Messenger günlerindeki gibi değil. Facebook dünyası hiçbir zaman unutmayın ki daha az masum bir yer. Facebook altı yıl önce daha iyi ve hesabınızı korumak için daha güvenli bir yol olması için telefon numaranızı paylaşmanız gerektiğini söylemişti. Siz de telefon numaranızı Facebook profilinize paylaşmışsınızdır. Bu önceleri iyi bir fikir gibi görünebilir ancak hiç de değil. Facebook belki verilerinizi başkalarıyla paylaşmaz ama bu güvenli olduğu anlamına gelmez. İnsanlar kişisel ayrıntılara takılıp telefon numaranızı muziplik olsun diye dahi kullanması sizi zor durumda bırakacaktır. Telefon numaranızın kötü amaçlı kişilerin eline geçmesinden bahsetmeye gerek bile yok. Onun için telefon numaranızı paylaşmanın size sağlayacağı bir fayda olmayacağına göre güvende kalmak için telefon numaranızı paylaşmamak daha mantıklı görünüyor.

Eğlence Fotoğrafları

Facebook’ta gizlilik ayarlarını doğru ayarlamazsanız paylaşmış olduğunuz eğlence fotoğraflarınız hatta eğer alkol aldığınızda paylaşmış olduğunuz fotoğraflarınızın herkes tarafından görüldüğünü düşünün. Ebeveynlerinizin uğrayacağı hayalkırıklığı bir yana bu fotoğraflar sizleri rahatsız etmek için bir arkadaşınız tarafından geri getirilebilir ve daha önce başvurmuş olduğunuz rüyalarınızı süsleyen işinize malolabilir.

Sosyal medya araştırmaları artık işverenlerin işe alım öncesi yaptıkları temel bir araştırma unsuru haline gelmiştir. Kusmuk lekeli bir gömlekle çekilmiş fotoğrafınız, veya uygun olmayan bir fotoğrafınız işveren için hoş karşılanmayacaktır. Bütün bu fotoğraflarınızı şimdi silin ya da gizlilik ayarlarını değiştirerek paylaştıklarınızı kimlerin görebileceğini iyi ayarlayın.

Doğum Tarihiniz

Son doğum gününüzde hiç görüşmediğiniz unuttuğunuz arkadaşlarınızdan “Doğum günün kutlu olsun” mesajı şüphesiz sizin gururunuzu okşayacak, hoşunuza gidecektir. Doğum tarihinizi paylaşmak sizi yılda bir mutlu etse de getirebileceği riskleri bir kez daha düşünün.

Adınız ve adresinizle beraber doğum tarihinizi paylaşmak kimlik hırsızları için bulunmaz bir nimettir. Sizlerin kimliğinizi kullanarak size zarar verebilecekleri yollardan sadece birisidir. Öyle ise siber güvenlik için kimliğinizin tehlikeye atılmasını önlemek adına doğum gününüzü paylaşmaktan vazgeçmelisiniz.

Bulunduğunuz Yer

Mevcut konumunuzu Facebook profilinizde paylaşmak herkese geçirdiğiniz mutlu anları paylaşmak anlamına geliyor. Bulunduğunuz yerde yapmış olduğunuz paylaşımlar ve etiketleme masum görünüyor. Her ne kadar ev adresinizi paylaşmıyor olsanız da evinizden yaptığınız paylaşımlar aynı zamanda ev adresinizi de paylaşmak anlamına geliyor. Yukarıda bahsettiğimiz gibi kimlik bilgilerinizi toplayanlar için önemli bir bilgi anlamına geliyor. Kendinizi olur olmaz her yerde etiketlemeyin ve paylaşımda bulunmayın. Mesela çocuğunuzu okula bırakmanın paylaşılması ne kadar gereklidir? Dünyaya haber vermenin gereği varmıdır? Bu hiç mantıklı görünmüyor.

Havaalanı ve Tatil Fotoğrafları

Arkadaşlarınızı kıskandırmak için tatilde denizde can simidiyle veya havuzda fotoğraflarınızı paylaşmak için tatil dönüşüne kadar sabredin.

Bu fotoğraflarınızı bütün dünya ile paylaşmak hırsızlara tatile gittiğinizi evinizin boş olduğunu bildirmek gibi bir işe yaradığını da unutmayın.

Gizlilik seviyenizi yükseltmiş olsanız bile tatilde olduğunuzu sadece arkadaşlarınıza bile paylaşmış olsanız arkadaş listeniz içinde kötü niyetli insanların olmadığını nereden bileceksiniz?

Patronunuzu Facebook’a Eklemek

Rüya gibi işinize başladınız. Ne yaparsanız yapın patronunuzu Facebook ‘a eklemeyin. Bir gün size artı puan getireceğini düşünürseniz yanılırsınız. Bu sadece size sorun çıkartacaktır. En basit olarak sarhoş fotoğraflarınızı paylaştıysanız bunu ilk görenlerden biri patronunuz olacaktır.

Facebook birçok kullanıcının özgür bir ortam olarak düşünüp görüş düşüncelerini paylaştığı bir sosyal paylaşım yeridir. Aynı zamanda paylaştığı görüş ve düşüncelerden dolayı birçok kişinin işini kaybettiği bir ortam. İşyerinde kendinizi kamufle etsenizde sizin hakkınızdaki bilgiyi Facebook’tan elde edebilirler.

Eski Fotoğraflar

Belki size önemsiz gelebilir ancak eski fotoğraflarınızı silmenin zamanı geldi. Yeni işe girerken, aynı zamanda potansiyel iş ortaklarınızın ve rakiplerinizin daha önceki paylaşımlarınızı tarayarak aleyhinize kullanmalarına fırsat vermemelisiniz. Facebook paylaşımlarınız her zaman masum olarak kalmayabiliyor.

Resimlerinizi bir şekilde yine saklamaya devam edin ancak onları Facebook profilinizden çıkartmanız sizin için faydalı olacaktır.

Facebook Zaman Çizelgesi

Sizi olur olmaz farklı yerlerde fotoğraflar koyarak muziplik olsun diye etiketlemelerine izin vermeyin. Bunun için “Zaman Çizelgesini” inceleyin ve ayarlardan >Zaman çizelgesi > Etiketleme kısmında kendi istediğiniz şekilde ayar seçin. Bize göre sizin onayınız olmadan kimse sizi herhangi bir fotoğraf veya mesajda etiketlemesin. Yoksa çok gayri ciddi durumlarla karşılaşarak zor durumda kalabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ