Fiat Chrysler’de Emisyon Değerleriyle Oynadı mı?

  • 13 Ocak 2017
  • 895 kez görüntülendi.

Otomobil dünyasında firmaların çoğu emisyon değerleri ile sıkıntılar yaşadı.  ABD tarafından Fiat Chrsysler tarafından 100 binin üzerinde dizel aracının emisyon değerlerinde oynama yapan düşük gösteren yazılım kullanmakla suçlandı.

Fiat Chrysler Emisyon Değerleri İle Oynadı mı?

Geçtiğimiz yıl Volkswagen firmasının dizel araçların emisyon değerleri ile oynanması skandalı ile gündemi uzunca bir süre meşgul etti. Bunu söylerken şimdi de Fiat firmasının emisyon değerleri ile oynadığı iddia ediliyor.

Amerikada Çevre Koruma Ajansı (EPA) Fiat firmasının Chrysler araçlarında emisyon değerleri ile ilgili hile yapan değerleri düşük gösteren yazılımlara rastlandığını belirterek firma resmen suçlandı.

EPA (Environmental Protection Agency) firmaların kullandığı yazılım hakkında bilgi vermekten kaçındı fakat kullanılan bu yöntemin dizel motorlarda çevreye yayılan zararlı gazların; diğer bir tabirle emisyon değerlerinin miktarını arttırdığını belirtti. İddialara konu olan araçlar 2014-2016 yılları arasında üretilmiş olan  Dodge Ram 1500 ve Jeep Grand Cherokee modellerini içeriyor. EPA bu modellerde emisyon değerleriyle ilgili yazılım kullanıldığı ile ilgili firmayı suçladı.

Diğer taraftan EPA kullanılan bu yazılımın firma tarafından gizlenmemiş olduğunu belirtti. Volkswagen firması aynı yazılım olayında yazılım gizlenmiş olduğunu ancak Fiat’ın ise yazılımı Volkswagen gibi gizlemediği, araçların emisyon testine girdiğinde bunu algılayarak gaz emisyon değerlerini düşük gösterdiğini ortaya çıkarttı.

Fiat Chrysler firmasının yapmış olduğu bu ihlallerden dolayı para cezası ve hukuki yaptırımlarla karşı karşıya kalabileceği belirtilirken, bu açıklamalardan sonra şirketin Milan borsasında hisse değeri %16, New York borsasında ise %13 oranında değer kaybettiği görüldü.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ