Geceleri Bilgisayar Veya Telefon Ekranına Bakıyorsanız Bu Yazıyı Okumalısınız

  • 15 Ekim 2016
  • 4.602 kez görüntülendi.

Uykuya dalma konusunda problem yaşıyorsanız bunun sebebi mobil cihazların ya da bilgisayarların ekranları olabilir.

Twilight Mavi Işık Filtresi
Teknoloji geliştikçe yaşamımıza birçok yenilikler girmekte. Fakat kolaylıkların yanında birçok yeni rahatsızlıklar da ortaya çıkmakta. Yapılan araştırmalarda; uykuya dalmadan önce bilgisayar, telefon ya da tablet kullanan kişilerin uyumakta zorlandığı hatta vücudunun doğal ritminin bozulmaya başladığı anlaşılmıştır. Bunun sebebi ise bu ekranlardan yayılan göz yorucu mavi ışık.

Twilight Mavi Işık Filtresi
Bu durumun engellenebilmesi için telefon, tablet ve bilgisayarlara kurulabilecek bazı programlar da mevcut. Bu programlar mavi ışık seviyesini oldukça azaltarak kırmızı ışık seviyesini arttırmaktalar. Bu sayede gözlerimiz yorulmamakta ve uyumak istediğimizde, ekranların yaydığı zararlı ışıklardan etkilenmediğimizden daha kısa uykuya dalış süresi ve daha kaliteli bir uyku ile dinlenme zamanımızı ve kalitesini arttırmış oluyoruz. Bu programları kurup bir süre telefon ya da bilgisayarınızı kullandıktan sonra programı kapatırsanız ekranın normal kullanımda sizi ne kadar rahatsız ettiğini kolaylıkla görmüş olacaksınız.

Twilight Mavi Işık Filtresi

Kullandığınız program kırmızı filtreyi sizin seçiminize göre tüm gün, sadece güneş battıktan sonra ya da sizin istediğiniz saat dilimleri için ayarlayabilmekte. Telefon ve tablet için Twilight, bilgisayar için ise Flux programı önerebileceğimiz programlardan. Bu programlara benzer birçok yazılım da mevcut.

Şimdi meraklıları için mavi ışığın vücudumuza neden zarar verdiğini biraz açıklayalım.
Uyku sırasında tüm organlar dinlenmeye geçer. Dış ortamla ilişkisi kesildiğinden beyin hücreleri tam bir dinlenmeye girer. Beyinden çıkan elektrik dalgalarının niteliği değişmeye, sinirlerde protein yapımı hızlanmaya, dikkat zayıflamaya ve birçok refleks yitirilmeye başlar. Sinir sistemi çok çabuk yorulmaz fakat yorulduğunda ancak uyuma ile dinlenebilir. Bu yüzden yatma yerinin tamamen karanlık ve sessiz olması gereklidir. Uykunun kaçması ise beynin belirli bir düşünceye yoğunlaşması, dış ortamdan kendini yalıtamaması, melatonin salgısının ışıkla azalması gibi durumların gönderdiği impulsların uyuma merkezinin gönderdiği impulslardan daha kuvvetli olmasıyla ortaya çıkar.
Canlılarda biyolojik saat denilen, davranışların 24 saatlik zaman aralıklarında tekrarlanması döngüsü vardır. Melatonin hormonu biyolojik saatin düzenlenmesinde rol oynar. Melatonin salgısı; ışıkta azalır ve bu sebeple uyku kaçar, karanlıkta ise artar ve metabolik faaliyetler yavaşlar uyku hali gözlenir.
Melatonin, kişiden kişiye değişse de yaklaşık olarak 23:00 ile 05:00 saatleri arasında salgılanan bir hormondur. Genel olarak kişinin yatma saatinden iki saat kadar önce salgılanma miktarı artmaya başlar. Hormonun temel görevi vücudun biyolojik saatini koruyup ritmini ayarlamaktır. Bunun haricinde melatonin hormonunun güçlü salgılanmasının kansere karşı koruyucu etkisi vardır. Bu nedenle lösemi ve diğer kansere yakalananların kesinlikle karanlık ortamlarda yatırılmaları istenmektedir. Yapılan son araştırmalara göre hormonun yaşlanmayı geciktirici etkisi de vardır.

Twilight Mavi Işık Filtresi
Mavi ışık (440-500 nanometre arasında kısa dalga boyunda) ise melatonin salgılanmasını bastırmakta ve bu sebeple vücut dinlenememektedir. İşte bu mavi ışık en yoğun olarak dijital ekranlarda karşımıza çıkmakta ve gün geçtikçe kullanım süreleri sürekli olarak artmaktadır. Özellikle küçük yaştaki çocukların oyun oynaması için eline verilen telefon ve tabletler çocukta melatonin salgılanmasını bastırmaktadır. Bu sebeple yeterli dinlenemeyen çocuklarda kansere karşı koruyucu etkisi olan melatonin hormonunun salgılanmasıda azalmaktadır.
Melatonin hormonunun salgılanabilmesi için yatılan alanın tamamen karanlık olması gerekmektedir. Eğer gece lambası kullanılması gerekiyorsa melatonin hormonunu en az baskılayan kırmızı ışık tercih edilmesi daha zararsız olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. toppiş dedi ki:

    Gün ışığı renk sevmediğim bir renktir. Led ampullerde tercih etmem. Benim psikolojimi bozuyor. ama bilimsel olarak öyle değilmiş. İlginç geldi doğrusu.

    1. SnowMan dedi ki:

      Aslında biz de cep telefonunda twilight programını ve bilgisayarda da flux programını sürekli kullanmaya başladık yazımızda paylaştıktan sonra. Ekranın akşam olunca rengi hafif kızıla dönmesi çok hoşumuza gitmiyor ama sağlık açısından faydalıysa kullanmakta yarar var arkadaşlar.

BİR YORUM YAZ