Geleceğin Yenilikçi Güneş Enerji Sistemleri

  • 21 Kasım 2016
  • 2.025 kez görüntülendi.

Enerji kaynaklarının gelecekte tükenme tehlikesi buna karşın da yeni enerji kaynaklarından  sonsuz bir güneş enerjisinin imkanı  olması güneş enerjisinden faydalanmak için yeni yöntemler geliştirilmesine olanaklar sağlıyor.

Fosil yakıtlar günümüzde bitme sinyalleri vermeye başladı. Kirliliğe sebep olmasından dolayı artık yavaş yavaş alternatif enerji kaynakları arayışına gidiliyor. Güneş enerjisi en önemli alternatif ve bedava olan tükenmez bir kaynak olarak karşımıza çıkıyor.

Güneş enerjisinden faydalanmak için yapılan tasarımlar son yıllarda oldukça arttı ve gelişme gösterdi. Güneşten faydalanmak için kullanılan güneş kollektörleri çok pahalı ve verimleri yeterli seviyede değildi, ayrıca uygulama yüzeyleri sınırlıydı. Temiz enerji potansiyelini en üst düzeye çıkarabilmek için yeni esnek, istenilen yüzeye yapıştırılabilen güneş hücreleri üretilmeye başlandı. Yazımızda altı yeni güneş hücresini inceleyebilirsiniz.

Sphelar Küresel Güneş Pilleri

Sphelar Solar Kuresel Güneş Pilleri

2012 yılında Japon firması Kyosemi tarafından geliştirilen bu güneş hücreleri daha önce gördüğümüz klasik güneş enerji panellerine benzemiyor. Daha çok disko toplarına benzeyen bu küresel hücreler güneş ışığını herhangi bir yönden yakalamak için geliştirilmiş. Böylece güneşin doğrudan gelmediği bölgelerde güneş ışığından faydalanma ve enerji üretimini maksimize etmiş oluyor. Şirketin ürettiği Sphelar küresel güneş pilllerinin güneşi takip etmek için karmaşık motorlu sistemlere ihtiyaç duymaması ve günün herhangi bir saatinde güneşi sürekli görmesi verimliliğini arttırmaktadır.

Dönen Güneş Pilleri V3Solar

V3Solar Dönen Güneş Pilleri

Geleceğin güneş enerji sistemine bir diğer örnek hücre çeşiti de dönen konik şekle sahip V3Solar güneş hücresidir.Üretici firma dönen mavi prizmanın, aynı yüzey alanlı güneş pilleri içeren klasik düz panelden 20 kat daha fazla elektrik üretebileceğini iddia etmektedir. Ürünün tasarımına 2015 yılında başlandı, V3Solar firması çalışmasını yaptığı bu güneş panelinin sadece enerji üretimini değil aynı zamanda dayanıklılığını test ediyor. Çünkü panelin döndürme işlemi  panelin aşırı ısınmasını  engelliyor. Standart güneş panellerinin en zayıf noktası panelin aşırı ısınmasıdır. Bu da panelin ömrünü etkileyen en önemli faktörlerden birisidir.

Sunflare CIGS Esnek Güneş Pilleri

Sunflare CIGS Esnek Güneş Pilleri

Güneş enerjisi teknolojisinin en önemli yeniliklerinden biri de esnek güneş pilleri üretmektir. Los Angeles merkezli yapılan çalışmalarda CIGS güneş pilleri, duvar kağıdı gibi rulo halinde taşınabilmekte ve özel çift taraflı bant sayesinde neredeyse her türlü yüzeye uygulanabilir olması en önemli avatajlarındandır. Ultra hafif olan bu güneş pilleri aynı zamanda klasik düz yüzeyli güneş pillerine nazaran %65 daha ince ve %10 daha verimli olarak çalışabilmektedir. Böylece kullanılan alandan elde edilen enerji miktarı daha fazla oluyor. Panellerin esnek olması kırsal alanlara ulaşımın ve taşınabilirliği ile mükemmel bir güneş enerjisi hücresi çözümü haline getirmektedir.

Esnek güneş pilleri ile üretilen enerjinin watt başına 1.07 $ gibi düşük bir maliyetle olacağını tahmin ediyor.

Solar Ayçiçeği Güneş Pilleri IBM

IBM Sunflower Aycicegi Gunes Pilleri

IBM, teknoloji alanlarında her zaman liderliği elden bırakmamıştır. Ama güneş enerjisi konusunda birçok insan bu firmanın çalışma yaptığını tahmin etmez. Ancak IBM firması yüksek verimli güneş enerji sistemleri üzerinde ciddi çalışmalar yapmaktadır. IBM; güneşin radyasyonunu 2.000 kat arttıran yeni bir parabolik çanak üzerinde çalışma yapmaktadır.  Güneş radyasyonunun %80’ini yararlı enerjiye dönüştürebilen, su soğutmalı güneş pili oldukça verimli bir yapıya sahip.

IBM ve Airlight Energy şu anda teknolojiyi denemekte olup 2017 yılıyla beraber satışına  başlamayı hedeflemektedir.

IBM’in üzerinde çalışmış olduğu bu High Concentration Photo Voltaic Thermal (HCPVT) sistemi, yaklaşık 10 ton ağırlığında ve 47 metrekare alan teşkil ettiği için, çatı kullanımı için uygun değildir. Bu sistem alışveriş merkezlerine veya ticari merkezlere, oteller ve tatil bölgelerinde kullanım alanı bulabilir.

Güneş ışınları bir dizi Photo Voltaic (PV) hücre üzerine yoğunlaştığından, dizinin çalışma sıcaklıklarında kalması için soğutulması gerekir. Bunu yapan su dolu radyatör sistemi vasıtasıyla sıcak su üretilmiş olur bu sıcak su farklı ihtiyaçlar için kullanılabilir. Böylece ekstradan sıcak su ihtiyacını da karşılamış olur.

Kullanım ömrü olarak; 60 yıl sistem ömrü bulunuyor,  folyo ve alüminyum eliptik aynaların çevreye bağlı olarak her 10 ila 15 yılda değiştirilmesi gerekecek. Şirket, her 25 yılda fotovoltaik pillerin değiştirilmesi gerektiğini de kaydetti.

Sistem; yapılan hesaplamalara göre ABD’de ortalama bir ailenin yaşadığı eve güç sağlamak için gereken enerjinin eşdeğer olduğu güneşli bir günde 12 kilowatt elektrik enerjisi ve 20 kilowatt ısıyı üretebilir.

Tesla’nın  Güneş Enerjili Çatı Kiremiti

Tesla Solar Güneş Enerjili Çatı Kiremiti

Güneş enerjili çatı sistemleri bizim için yeni bir sistem görünmeyebilir. Ama Tesla ve SolarCity  son zamanlarda devrim niteliğinde yeni bir ürün tanıttı. Temiz enerji çözümü için çeşitli çatı kaplamaları ile güneş enerjisi üretimini sağlayabiliyorlar. Tesla’nın “Güneş Çatısı” bir ailenin yaşadığı evin genel estetiğini değiştirirken aynı zamanda entegre edilecek olan Powerall 2.0 pil sisteminde depolayabilecek.

Çatı için; içinde güneş enerjisini elektrik enerjisine çevirebilecek güneş enerji hücreleri bulunan cam kiremitler kullanılacak. Bu kiremitler üretim teknolojisiyle değişik renklerde üretilebilecek. Güneş enerji kiremitleri sıradan kiremitlerden daha iyi bir görüntüye sahip ve sıradan kiremite göre çok daha dayanıklı bir yapıda olacak.

Biliyorsunuz enerjinin en büyük sorunu depolama sorunu oluyor. Özellikle güneş enerjisi gündüz olduğu için kullanılmayan elektrik enerjisinin depolanma avantajı çok büyük önem arzediyor. Tesla ile beraber elektrikli otomobil üretiminde ivme kazanan dünyada; bu sistemle insanlar hem evlerinin hem otomobillerinin elektrik ihtiyacını karşılamış olacaklar.

Şeffaf Güneş Pili Kaplaması SolarWindow

SolarWindow Şeffaf Güneş Pili Kaplaması

Maryland merkezli SolarWindow Teknoloji firması şeffaf güneş pili teknolojisi standart güneş pillerine nazaran  ile 50 kat daha fazla enerji üretebileceğini iddia etti.

Güç üreten pencere” olarak isimlendirilen SolarWindow, aslında görüntüyü engellemeden veya güneş ışığını kapatmadan elektrik üreten ve mevcut cam, plastik yüzeylere uygulanabilen hatta suni ışık ve gölgede bile elektrik üretim kabiliyetine sahip bir kaplama olarak tanımlanıyor. Yüksek enerji üretim kabiliyetleri nedeniyle bu sistemin geleneksel güneş panellerine göre daha çabuk maliyetlerini karşıladığı söyleniyor. Bu süre sadece bir yıl gibi bir sürede inanılmaz derecede hızlı bir yatırım getirisi sağladığı iddia ediliyor. Geleneksel güneş sistemlerinin geri ödeme için en az 5 ila 11 yıl gerektirdiğini düşünürsek bu rakam inanılmaz bir rakam olarak düşünülebilir.

Sonuç olarak bundan sonra gelecek,güneş enerjisine dayalı sistemler üzerine kurulacak diyebiliriz. Dünyamız için en güvenilir en temiz ve hiç bir kaynak tüketmeden sadece üretimde kullanılan  kaynakla güzel bir teknolojiye doğru adım atıyoruz. Maliyetler düştükçe bizler için daha kolay ulaşılabilir uygulanabilir sistemler haline gelecek.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ