General Motors Opel’i Peugeot Firmasına mı Satıyor?

 • 15 Şubat 2017
 • 1.689 kez görüntülendi.

Amerika’lı General Motors firmasının yan kuruluşu olan Opel‘i; Fransız markası Peugeot‘un satın alma iddiaları doğrulandı. 

General Motors Opel'i Peugeot Firmasına mı Satıyor?

Alman basınında çıkan haberlere göre Peugeot Societe Anonyme (PSA) grubu elinde bulundurduğu Peugeot markasıyla beraber DS, Citroen gibi marka modellerini de elinde bulunduruyor. Ancak PSA grubu ayrıca Amerika‘lı otomotiv devi General Motors (GM) ile Opel‘in satışı konusunda görüşmeler yapıldığından bahsedilmişti. Bu haberleri; adı geçen Opel ve Peugeot şirketleri de doğruladı.

Opel, 1999 yılından bugüne uzun bir süredir zarar ettiği haberleri basına yansımaktaydı. Peugeot ve Opel birkaç yıldır bazı araç modellerini ortaklaşa üretiyorlardı zaten.

Bu iki şirket beraber yaptıkları açıklamada; General Motors ve PSA grubunun 2012 yılından bugüne Avrupa’da beraber imza attıkları üç proje olduğunu ve bu projelerin her iki grup için olumlu bir işbirliği olduğundan bahsettiler. Buna göre de GM ve PSA grubu yeni genişleme ve işbirliği olanaklarını incelendiğinden söz edildi.

Henüz yapılan bir anlaşma yok. Firmalar görüşmelerin devam ettiğini söyledi. Bu açıklamaların ardından her ne kadar net bir sonuç çıkmasa da Peugeot‘un Paris borsasındaki hisseleri %4.4 oranında artış yaşandı. Peugeot PSA eğer Opel’i satın alırsa en önemli rakibi Renault‘u geçerek Avrupa piyasasında Volkswagen‘den sonra ikinci büyük otomobil grubu olacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. mehmet dedi ki:

  Opel gerçekten satılacak mı? Opel kime satılıyor tam olarak belli oldu mu?

  1. TeknoÖzel dedi ki:

   İnşallah satılmaz. Severim Opel’i. Nasıl oluyor da zarar ediyor anlayamadık doğrusu.

  2. erhan dedi ki:

   Opel’i Peugeot firmasının alacağını söylüyorlar ama söylenti. Satılmasın Peugeot’a Alman markasının ne işi olur Fransız markasıyla

BİR YORUM YAZ