Gmail Kullanıcıları Mail Adresleri FBI’a Açıldı

  • 07 Şubat 2017
  • 1.014 kez görüntülendi.

Google kullanıcılarını e-posta servisi olan Gmail artık resmi olarak FBI denetimine girdi. Bundan sonra Gmail, FBI tarafından resmi olarak izlenecek.

Google Gmail Sunucularını FBI'a Açtı

Dünyada şu anda en popüler e-mail servisi olarak kullanılmakta olan Gmail, ABD mahkemelerinden olan Philadelphia Bölge Mahkemesi  tarafından verilen çarpıcı bir kararla Google firmasının ABD sınırları dışında bulunan Gmail sunucularına FBI’ın erişimi için izin verilmesi kararını verdi.

FBI bir süre önce ABD dışında bulunan Google’a ait e-mail sunucularından olan Gmail servis sunucularına erişim sağlayarak inceleme hakkı için mahkemeye başvurmuştu.

Google her ne kadar bu karara karşı çıksada bir süre sonra kabul etmek zorunda kaldı. Aynı benzer karar Microsoft e-mail sunucuları içinde çıkmış olmasına rağmen Microsoft bu kararı temyize götürüp iptal ettirdi. Ama Google ise kararı kabul ederek Gmail verilerinin FBI’ın ulaşımına açmış bulunuyor.

Şu anda FBI Google e-mail sunucuları aracılığıyla tüm dünyayı dinlemeye aldı diyebiliriz. Zaten FBI, ABD sınırları içerisindeki Gmail sunucularına erişim hakkı vardı. Gelen mahkeme kararı ile ABD dışındaki sunucular da FBI denetimine geçerek izlemeye alındı.

Bu karara dünya üzerinden nasıl bir tepki geleceğini zaman gösterecek. Zira özellikle Avrupa’da Google firmasının bu kararına  karşı büyük tepki alacağı düşünülüyor.

Avrupa Birliği kapsamında firmalara çok büyük yaptırımlar uygulanabiliyor. Firmaların en ufak bir hatalarında bile çok büyük parasal cezalar uygulanabiliyor. Benzer bir dinleme skandalında farklı bir firmaya çok büyük cezalar gelmiş durumda. Şimdi benzer sorun Gmail ile Google‘un karşısına çıkabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ