Google’dan Bir Yapay Zeka Oyunu; Quick, Draw

  • 07 Aralık 2016
  • 1.745 kez görüntülendi.

Google 2016 yılınında yapay zeka uygulamaları ve Google çeviriyle yapay zeka algoritması adından çok söz ettirecek. Şimdi en son belki de bir çoğunuzun bilmediği bir oyunu ele alacağız.

Quick, Draw oyunu oldukça neşeli çok zevkli bir o kadar da öğretici bir oyun. Çocuklarınızın bilgisayar, tablet ya da telefonla oynamasına sinirleniyorsanız ona bu oyunu denemesini söyleyin. Eğer teknolojiden vazgeçiremiyorsanız daha önceki yazımızda belirttiğimiz gibi siz de ona bunun gibi eğitici, öğretici, el becerilerini geliştirici oyunlar tavsiye edeceksiniz.

Bu oyun sürekli kendini geliştirerek öğrenmeye devam eden yapay zekayı kullanıyor. Üstelik çok zevkli bir oyun, öyle ki çocukları bırakın biz büyükleri de ekrana bağlamaya yetiyor. Bir deneyelim dedik ama bırakmak çok zor oluyor, bir daha bir daha deneyelim derken vakit geçmiş. Şimdi gelelim oyunun nasıl olduğuna.

Quick, Draw oyununu oynamak için herhangi bir dosya indirmeniz veya yüklemeniz gerekmiyor. Sadece adres girerek oyunu açıyorsunuz. Oyunun temeli çizime dayanıyor. O yüzden dokunmatik ekranlar hatta kalemli ekranlarda daha zevkli olacağını düşünüyorum.

Yapay zeka sizden İngilizce olarak bir obje, hayvan veya ne bileyim nesne ismi vererek belirtilen sürede istediği nesneyi ekrana çizmenizi istiyor. Verilen sürede siz isteneni ekrana çizmeye çalışıyorsunuz. Eğer çizdiğiniz nesne istenene benzemiyorsa yapay zeka onu neye benzettiğini söylüyor. Siz sürekli çizimi geliştirmeye çalışıyorsunuz. Şaşırtıcı bir şekilde istenenle çizdiğiniz benzediğinde Google’ın nöral (neural) yapay zekası bunu tanıyor ve yeni nesneye geçiyor.

Eğer verilen sürede bu nesneyi çizemezseniz yeni nesnenin ismi çıkıyor yeni tur başlıyor. Oyun 5 tur devam ediyor ve en sonunda doğru ve yanlış çizimleriniz ekrana geliyor. Yanlışların üzerini tıkladığınızda doğru çizimleri ve sizin çizdiğiniz yanlışa en yakın çizimleri gösteriyor. Çok eğlenceli bir oyun diyebiliriz. Mutlaka deneyin.

Google Quick, Draw Oynanış Videosu

Oyunu https://quickdraw.withgoogle.com/  adresinden oynayabilirsiniz

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. m_cv dedi ki:

    Yapay zeka yavas yavas yayginlasmaya basladi, hadi hayirlisi..

BİR YORUM YAZ