Google Drive Nedir? Ne İşe Yarar?

  • 30 Ekim 2016
  • 1.731 kez görüntülendi.

Google Drive; Google hizmetlerinden belki de en çok işimize yarayacak bir hizmet olarak geliyor. Google Drive (gDrive) çevrimiçi dosya depolama ve paylaşım alanı olarak tanımlayabiliriz.

Goggle Drive Geogle Drive

Google Bulut Depolama Nedir

Google Drive Hesap Açarak kullanılır. Bulut Depolama en çok kullanılan Google servis aracıdır.

Google depolama alanı olarak 15 GB kapasitede çevrimiçi diskimiz olur bir anlamda. Buraya attığımız dosyaları istediğimiz kişilerle paylaşıp beraber çalışma imkanına kavuşuruz. Ofis çalışma dosyalarını direk çevrimiçi olarak açıp üzerinde çalışma yapıp kaydedebiliriz. Bunun için ekstra programa ihtiyaç duymaz. Attığımız dosyaları farklı cihazlardan laptop, masaüstü, mobil cihazlardan ulaşıp değiştirme şansına sahip oluyoruz. Dosyaları yanımızda taşımamız gerekmiyor.

Fotoğraf, ofis uygulamaları, müzik, video dosyalarını Google Drive‘da saklamamız mümkün. Google Drive Google’da “Yeni”, “Oluştur” seçeneği ile yeni ofis dosyası oluşturup çalışabiliyorsunuz. Ayrıca bir diğer özelliği ise “Yeni” , “Tara” seçildiğinde mobil cihazınızın kamerası ile tarayacağınız sayfanın fotoğrafını çekip ilerleyerek çok kolay bir şekilde PDF dosyası oluşturma işlemi yapabilirsiniz. Google Drive online (çevrimiçi) çalışmak için çok kullanışlı bir Google depolama alanıdır. PC üzerinde küçük bir uygulamasını kurup çalıştırdığınızda Google hesabınıza girdiğinizde sağ alt köşedeki bildirim alanında ikon olarak çalışır. Masaüstüne “Google Drive” paylaşım klasörü açar. Paylaşmak istediğiniz dosya veya klasörleri buraya sürükleyip bırakarak paylaşabilirsiniz.

Google Drive Çöp Kutusu

Google Drive dosya kapasitesi doldu mu? Google Drive ile en çok yapılan yanlış drive üzerinde kullanılıp çalışma ihtiyacı kalmayan ve  silinen dosyaların tam silindiğinin zannedilmesidir. Kendiminde karşılaştığı bu sorunu yazmadan geçemedim. Google Drive bütün dosyalarımı silmeme rağmen yeni dosya atmaya izin vermeyip yetersiz depolama alanı uyarısı verince iyice inceledim, dosyaları silme işleminin drive üzerindeki çöp kutusuna atma olarak yapıldığını fark ettim. Gerçi belli periyotlarda çöp kutusu otomatik temizleniyor ama mutlaka gerekli zamanlarda Google Drive üzerindeki çöp kutusunu kontrol edip boşaltın derim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ