Google Hangouts için API Desteğini Baharda Sonlandıracak

  • 10 Ocak 2017
  • 963 kez görüntülendi.

Google mesajlaşma yazılımı olan Hangouts‘un API desteğini Nisan ayında sonlandıracağını bildirdi.

Google Hangout API Desteği-Nisanda-Kalkıyor

Google mesajlaşma uygulamalarında sürekli bir arayış içerisinde olmasına rağmen bir türlü istediği başarıyı elde edemedi. Yıllardır farklı uygulamalar deneyen firma Allo ve Duo ile bu alanda başarıyı yakalamaya çalışıyor. Google geliştiriciler için Hangouts üzerinden API desteği ile yeni uygulamalarla mesajlaşma ve yeni özellikler sunuluyordu.

API geliştiricileri için gelen bir e-mail ile bu desteğin sonlandırılacağı belirtildi. API üzerinden geliştirilen uygulamalardan bazıları olarak Scoot & Doodle gibi arttırılmış gerçeklik tabanını kullanarak yüz maskeleri vs. desteği sunuyor.

Gönderilen e-postada Google geliştiricilerine; ” Google+ Hangouts API; Hangouts video uygulamasını kullanarak yeni uygulamaları oluşturmak için destek sağlamaktaydı. Bu API desteği başlangıçta, kullanıcılar için Google+ ‘nın bir parçası olarak sosyal senaryoların desteklenmesine yönelikti; buna karşılık Hangouts şimdi kurumsal kullanımlara odaklanmaya başladı. Bunun, platformumuza yatırım yapan geliştiricileri etkileyeceğini biliyoruz. Bu değişikliği dikkatli bir şekilde değerlendirdik ve kullanıcılarımıza ileride daha gelişmiş bir Hangouts masaüstü video konferans deneyimi sunmamızı sağlayacağına inanıyoruz “dedi.

Hangouts‘un ilk çıkış sebebi Google‘ın tüm mesajlaşma ve haberleşme uygulamalarını bir araya getirecek bir çözüm olması hedeflenmişti. Aynı zamanda API desteği ile bu alanda çalışma yapan geliştiriciler için çözümler sunmayı vaad etmişti. İlk önce Google+ platformu  içinde birçok iletişim seçeneklerini kapsıyordu. Hangouts ile sesli ve görüntülü görüşme, sesli ve görüntülü grup görüşmeleri, yazılı mesaj yapılabiliyordu.

Artık Google görüntülü görüşme için Duo, yazılı mesajlaşma olarak Allo uygulamasına yoğunlaşmış durumda. Durum böyle olunca Hangouts uygulamasını Google biraz daha kurumsal hale getirerek saf video konferans görüşme olarak yoğunlaşmayı düşündüğünden 25 Nisan da API desteğini çekecek.

Ancak API desteğinden bazı uygulamalar belirli bir süre faydalanmaya devam edecek. Bu uygulamalar da Slack, DialPad, RingCentral,  Control Room.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ