Google Play Mağazasında 275.000 Uygulama Düzelttirildi.

  • 25 Ocak 2017
  • 1.003 kez görüntülendi.

Google geçen iki yıllık süre zarfında Google Play üzerinde açıkları bulunan birçok uygulamayı yayıncılarına düzelttirdi.

Google Play Mağazasında 275000 Uygulama Düzeltildi
Google Play‘de uygulamaların çok fazla kontrol edilmediğini düşünürüz. Oysa Google Play Store‘da bulunan uygulamalardan güvenlik açığı tespit ettiği uygulamaların geliştiricilerine son iki yıldır açıklarını kapatmaları için baskı yapıyor.

Google firması geçen yıl bu şekilde güvenlik açığı bulduğu yaklaşık olarak 275.000 adet uygulamanın güvenlik açıklarını kapatması için uygulama geliştiricilerini uyardı.

Google “Uygulama Güvenliği İyileştirme (ASI) programı kapsamında uygulamalarında açık tespit edilen uygulama geliştiricilerine Google Play Developer Console üzerinden uyarı mesajı gönderdi. ASI kapsamında Google ilk başlarda sadece standart bir uyarı mesajı gönderdi. Daha sonraları 2015 yılından sonra Google uyarı mesajlarının daha da ayrıntılı göndermeye başlamasıyla olay başka bir boyut almaya başladı. Çünkü Google tespit ettiği açıkların kapatılmasıyla ilgili bir zaman sınırı da koymaya başladı. Bu da uygulama geliştiricilerine bir çeşit yaptırım gücü gösterdi. Çünkü açıkların belirtilen sürede kapatılmaması durumunda uygulamanın Google Play üzerinde güncellenmesini durdurma gibi bir yaptırım söz konusu olmaya başladı.

Bu şekilde Uygulama Güvenliği İyileştirme (ASI) programı kapsamında 2016 Nisan ayına kadar yaklaşık 100.000 uygulama açıkları düzelttirildi. 2017 yılının başına kadar da toplamda 275.000 uygulamanın güvenlik açıkları giderildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ