Google Play Store Yeni Yapılanmaya Gidiyor.

  • 01 Mart 2017
  • 993 kez görüntülendi.

Google tarafından düzenlenen Google geliştiriciler konferansında 1 Mart 2017 itibarıyla Google Play Store uygulamalarına indirim yapabileceklerini duyurdu.

Google Play Store Yeni Yapılanmaya Gidiyor

 Google Play Store‘u canlı ve güncel tutmak, aynı zamanda kullanıcıların ihtiyaçlarını en doğru şekilde tespit edip yeni uygulamalara yer açmak için Google Geliştiriciler Konferansında yapmış olduğu yenilikleri açıkladı.

Uzun bir zamandan bu yana söylenen; uygulama geliştiricilerinin Google Play Store‘da yayınladıkları uygulamaları için fiyat düzenlemesi yetkisi ve daha birçok yeniliğin bugünden itibaren kullanıma sunulacağı belirtildi.

Bir süre önce Beta test aşamalarının geçildiği, indirime giren uygulamaların Google Play Store listelerinde ön plana çıkması ve eski fiyat üzerine çizik atıp yeni fiyatının belirtilerek ne kadar bir indirime gittiğinin görülmesi Google tarafından beğenildi. Test aşamalarında görüldü ki bu yeni özelliğin kullanımı ile ücretli uygulamaların yapılan indirimlerle beraber satış rakamlarının fiyat indirmeden önceki satış rakamına göre 20 kat artmaktaydı. Böyle olunca bu test aşamasındaki indirim özelliği deneme sürecinden çıkıp bugünden itibaren herkes için kullanıma sunuluyor.

Ancak geliştiriciler uygulamalarının fiyatlarında indirim yapmasıyla ilgili olarak bazı kurallar çerçevesinde işlevsellik kazanacak. İlk olarak indirimli fiyatlar müşterileri yanıltacak şekilde çok uzun süre devam edemeyecek. Yoksa hazırlanan uygulamalar yüksek fiyatlı gösterilerek sonra indirime gidilmiş gibi gösterilemeyecek. Her yapılacak fiyat indirimi için geliştiriciler süre olarak en az 1 gün ile en fazla 8 gün sınırı olacak. Google ayrıca indirim teklifi bittikten sonra geliştirici hemen aynı gün yeniden aynı uygulama için indirim teklifi sunamayacak. İndirim yaptığı uygulamanın indirim süresi bittikten sonra 30 gün bekleme şartı sonrası tekrar bu uygulama için geliştirici isterse tekrar indirim yapabilecek. Süre sınırıyla beraber indirim oranları da minimum olarak %30 olarak belirlenmiş durumda.

Google Play Store‘da yapılan diğer bir değişiklik ise; kullanıcıların indirmiş oldukları oyunlara olan ilgisine göre şekillenmiş. Yeni geliştirdiği yeni bir algoritma sayesinde Google kullanıcıların indirmiş olduğu ve bir kaç defa oynadıktan sonra oynanmayan oyunları tespit etmek. Bunların Google Play Store üzerindeki görünürlüğünü azaltarak daha çok kullanıcıların çok rağbet ettiği ve daha fazla oynanıp zaman geçirilen oyunları ön plana çıkartarak kullanıcıların ilgilerini arttırmak.
 Google Play Store mağazasında ayrıca bunlara ilave olarak köklü değişiklikler devam edecek yeni uygulama bölümleri ve yeni başlıklar oluşturulacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ