Google Sanal Gerçeklik Dünyasına Mekansal Ses Desteği Getiriyor

  • 16 Şubat 2017
  • 905 kez görüntülendi.

Mekansal ses (Spatial Sound) belki de oyun ve sanal gerçeklik uygulamalarında gerçeğe en yakın deneyim sunan ses teknolojisidir. Her açıdan ses duyulabilir.

Mekansal Ses Spatial Sound Geliyor

Bu teknolojiyi uygulamalara ve oyunlara uygulamak kolay bir işlem değildir. Ancak Google bu işlemi daha kolay bir hale getirme planı bulunuyor.

Firelite Technologies ve Audiokinetic firmaları ile beraber ortaklaşa çalışarak geliştiriciler için faydalı ses araçları üreten Google, mekansal ses teknolojisini birkaç tıklama kadar kolay yaşama ve uygulamalara dahil edebilmek için bir eklenti geliştirdi.

Araçlar paketi şimdi FMOD ve Wwise yoluyla erişilebilir durumda. Google Daydream ve diğer platformlara uygun olacak.

Unity ve Unreal fizik motorlarıyla sorunsuz bir şekilde çalışabilmekte aynı zamanda  Android, iOS, Windows, OSX ve Linux için oluşturulan oyunların daha gerçekçi olabilmesi için kullanılacak.

Alien, Resident Evil 7 gibi oyunlarda mekansal ses gücünün farkı hissediliyor. Tavandan gelen ayak seslerini gerçek gibi duyabiliyorsunuz. Tek tek damlayan musluğun o iç gıcıklayıcı ve korkutucu sesini  hissedebiliyorsunuz.

Yeni eklenti bu süper ses gücünü geliştiricilerin kullanımına sunuyor. Böylece yeni ses teknolojisiyle nerede olduğunuza ve bulunduğunuz yere göre sesin hissedilmesi sağlanabiliyor. Başta bu çok önemli gibi görünmüyor. Ama bunu yaşayana kadar bekleyin.

Basitçe söylemek gerekirse yeni teknolojiyle oyunlardan harika ses deneyimini  üç boyutlu (3D) olarak hissedip derinliği algılayacaksınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ