Google’dan Yeni İşletim Sistemi Android Things

  • 15 Aralık 2016
  • 1.343 kez görüntülendi.

Google tarafından yeni bir Android sürümünün açıklaması yapıldı. Bunun Android mobil cihazlarımızda kullandığımızdan ne farkı olacak bakalım.

Google Yeni İşletim Sistemi Android Things

Android Things Nedir?

Günlük yaşantımızda kullandığımız mobil telefon ve tabletler haricinde diğer cihazların çoğu da artık internete bağlı olarak çalışmaya başladı. Buzdolabından, hoparlörlere, kombilerden termostatlara kadar, güvenlik kameralarına kadar internetsiz cihaz kalmaz oldu.

Google 2015 yıllarında android işletim sistemiyle beraber çalışabilecek nesnelerin interneti adını verdiğimiz  cihazlar için Brillo işletim sistemini duyurmuştu. Ancak o zamandan bu yana pek bir gelişme kaydedilmedi. Google herhalde bu projeyi rafa kaldırmış olacak ki yeni ismiyle internet kullanan cihazlar için nesnelerin interneti (loT) cihazlara Android Things İşletim Sistemini (OS) geliştirdiğini duyurdu.

Peki Android Things hangi cihazlar kullanabilecek?

Evimizde kullanmış olduğumuz cihazlardan internet ağına bağlanabilen cihazlar; tv, buzdolabı, hoparlörler, ışık sistemleri, alarm sistemleri, hoparlörler, kamera sistemleri, ısıtma soğutma sistemleri bu işletim sistemi ile çalışabilecek.

Android tabanlı bir işletim sistemi olduğu için geliştirilmesi için ayrıca çalışılmasına gerek kalmadan mevcut mobil cihazlar için kullanılan Android sistemiyle beraber geliştirilebilecek. Ayrıca Android üzerine yazılım yapan geliştiriciler için de bu avantaj sağlayacak ve mevcut sistemler için daha kolay yazılım ve yeni nesnelerin internetine sahip cihazlar geliştirebilecek.

Yalnız Android isminin geçtiğine aldanmayın bu sistem bir android telefonununuz veya Android Wear saatinizin çalıştığı bir işletim sistemi gibi düşünmeyin. Android Things normal bir işletim sistemi gibi görülmeyecek arka planda çalışan , akıllı cihazların çalışması için belli sunuculara ihtiyaç duymadan kendi başına karmaşık görevleri yapabilmesine olanak tanıyan bir sistemdir.

Bu sistem aynı zamanda Android Things‘in daha büyük daha karmaşık görevleri üstlenebilecek üstün yetenekli ürünler için çok daha uygun bir işletim sistemi olduğunu gösterir. Bir düşünün evdeki yazıcılar, elektrik prizleri, ampuller, kilitler... aklınıza gelebilecek tüm cihazlar için kullanılabilecek bir işletim sistemi. Ayrıca bu cihazların hepsi aynı ortak bir dil kullanacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ