GoPro’da Sıkıntılar Başladı. Hisseler Düşüşte.

  • 05 Kasım 2016
  • 1.247 kez görüntülendi.

GoPro rüyası sona mı eriyor yoksa. Şirketin en son finans raporları olumlu haberler vermiyor. Ekonomik veriler kötü.

GoPro markası özellikle Ekstrem sporlarla uğraşanlar için çok büyük anlamı vardır. Gerçi şu an herkes için aksiyon kamerası deyince GoPro en önemli marka olarak aklımıza gelir.

gopro-hero-4-aksiyon-kamera

Bir çok alanda kamera çekim ihtiyaçlarını daha kolay, daha ekonomik gerçekleştirebilmemizi sağlayan , aksiyon kameralarını hayatımıza sokan markadır.

Kibrit kutusu büyüklüğünde bir makinadan ne beklersiniz? İşte bütün beklentilerinizi karşılayabileceğiniz kamera diyebiliriz. Su altı çekimleriyle kaptan Cousteau olabilirsiniz. Artık havadan çekim için helikopter kiralamanıza da gerek kalmıyor onu da GoPro Karma Drone ile çekebiliyorsunuz.

İşte bütün bunlardan sonra şu sıralar GoPro teknolojinin hızına ayak uyduramamış olacak ki ekonomik sıkıntılar yaşamaya başladı.

GoPro Karma Drone modeliyle drone piyasasına da girdi ancak bu teknolojiye geçiş gecikti. Çünkü şu anda piyasada bir çok marka pastada payını ayırdı ve kimseye kaptırmaya niyetli değil. GoPro Hero 5 kamera modeli de modeli oldukça beğeni topladı. Video çekim kalitesi, özellikle Slow Motion ağır çekim özelliği profesyonel makinaları kıskandıracak çekimler yapılmasını sağladı.

GoPro yılın üçüncü çeyrek finansal raporları hiç olumlu sinyal vermedi. Geçen yıl aynı dönemde 400 milyon dolarlık satış rakamı bu yıl aynı dönem satış rakamlarının 240 milyon dolarlarda kalması akıllarda soru işaretleri bırakmaya başladı.

Ünlü firmanın bu kötü rakamları almasının en önemli nedeni yeni teknolojilere geçişi yavaş olması, yeni kamera modelleri çıkartmakta gecikmesi, ayrıca drone modelinin geç satışa çıkmasında etken olarak görülüyor. Eğer bir sektörde rakipleriniz önden gider piyasada yer edinirse siz sonradan o piyasadaki pastayı bölüp kendinize pay almak bir o kadar zorlaşır. Sanki GoPro mevcut modellerinin satış başarısının devam edeceğini düşündü belki. Ama öyle olmadı.

GoPro Karma Drone Ekstrem Spor

Yıllık satış hedefleri de tutturulamadı. Yıllık satış hedefi 2016 yılı için 1.5 milyar dolardan 1.3 milyar dolara geriledi. Eğer bu üretim sorunlarını ve teknolojik gelişim problemini çözemezse 2016 yılının son çeyreğini de kötü kapatırsa yıllık hedeflerin 1 milyar dolara düşmesinden kaygı duyuluyor.

Açıklanan bu kötü satış rakamlarının ardından şirket hisseleri de nasibini aldı tepetaklak düştü. Hisseler yaklaşık %7 oranında düşüş yaşadı. Öyle ki iki yıl önce şirket hisse değeri 80 dolar iken şu anda 10 doların altına inmiş olması yatırımcılar açısında oldukça kötü rakam anlamına geliyor. Bu da yatırımcıyı büyük zarara sokmakla birlikte şirketin geleceğini belirsiz hale getiriyor. Şirketin CEO’su Nicholas Woodman‘dan hissedarlar hesap sormaya hazırlanıyor. Umarız firma bu sıkıntılı durumu atlatır ve meraklılar için yeni kamera ve çekim aygıtları geliştirirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ