HTC, Geçtiğimiz 11 Yılın En Düşük Gelirini Elde Etti

  • 12 Ocak 2017
  • 994 kez görüntülendi.

HTC firması açıkladığı mali raporlara göre son 11 yılın en düşük gelirini elde etti. 

HTC Son 11 Yilin En Dusuk Gelirini Acikladi

Akıllı telefon markalarından en çok ismi geçen şirketlerden biri olan HTC; akıllı telefon pazarında kendinden söz ettirse de bir türlü istediği başarıyı yakalayamadı. Firma için 2016 yılı da beklentilerin altında kalarak yüzünü güldüremedi.

HTC Vive VR ile geçtiğimiz yıl teknoloji konusunda ilklere imza atan firma akıllı telefonlarıyla da çok beğeni kazandı ama bütün bu teknolojilere rağmen satış grafiğini bir türlü tutturamadı. Son açıklanan gelir tablolarına göre HTC son 11 yıl içinde 2016 yılı en düşük gelir rakamları açıkladı.

Yaptığı açıklamaya göre firma 2.40 milyar dolar seviyelerinde 2016 yılında gelir elde etti. Bu gelir oranına bakarsak yıl bazında %35’lik bir düşüş anlamına gelmektedir. HTC 10 modelinin amiral gemisi olarak beklenen satış rakamlarına ulaşamaması da bu düşüşün nedenlerinden sayılabilir. Bu sebeple 2016 yılı HTC için çok parlak bir yıl olmadı denebilir.

HTC en görkemli dönemini 2011 yılındaki çıkışıyla yaşamıştı. Dünyanın ilk Android 4G akıllı telefonu modelini  HTC Evo 4G ile 2010 yılında tanıttı. Firma bu modelle beraber 2011 yılında 14.5 milyar dolar gelir elde etti. Böylece firmanın memleketi Tayvan borsasında hisseleri tavan yaptı. Ama şu an hisseler en düşük seviyelerinde seyretmektedir. CES 2017 fuarında tanıttığı yeni teknolojileri ile yine atılım yapması bekleniyor.

Firmanın yeni, teknolojik amiral gemisi akıllı telefon modellerini piyasaya sürüp bu telefonlarını daha fazla kullanıcıyla buluşturması gerektiği düşüncesindeyiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ