İlk Milli Piyade Tüfeği MPT-76 Seri Üretime Başlandı

  • 02 Kasım 2016
  • 1.601 kez görüntülendi.

Baştan aşağı tamamen Türk Mühendis ve işçiler tarafından tasarlanıp yapılan MPT-76 Makina Kimya Endüstrisi Kurumu fabrikasında seri üretimine başlandı.

7.62x51mm NATO MPT-76 Piyade Tüfeği Teknik Özellikler

 

Türkiye’de milli imkanlarla yapılan ilk ve tek piyade tüfeği olma ünvanına sahiptir.

MPT-76  Türk Silahlı Kuvvetleri’nin piyade tüfeği ihtiyacını yerli imkanlarla karşılamak için Savunma Sanayii tarafından hazırlanmış olan Modern Piyade Tüfeği projesi adı altında yapılmış bir proje ve bu projeye göre üretilmiş bir piyade tüfeğidir. MPT kısaltması Milli Piyade Tüfeği sözcüklerinin baş harflerinin alınmasıyla oluşturulmuştur.

MPT-76 nın ilk deneme üretimi 2004 yılında yapılmıştır. 7 Nisan 2016 tarihinde Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Kırıkkale fabrikası genel müdürü, MPT-76 piyade tüfeğinin proje çizimlerini ve mühendislik detaylarını ABD merkezli bir silah firmasına satmaya çalışırken bir restoranda suçüstü yakalanmıştır. Daha sonra suçunu itiraf eden genel müdür “rüşvet almak ve vermek”suçundan ve “devlet sırlarından menfaat sağlama” gibi suçlardan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

MPT-76 namlu çapının 7.62 mm olmasından dolayı MPT-76 model adını almıştır. MPT-76 piyade tüfeği yapılmış olan 42 ayrı teknik testten en başarılı ve en iyi ünvanı almış piyade tüfeğidir. Ayrıca çamurlu, tozlu, soğuk ortamda ve su içinde de testleri yapılmıştır.. Şu an kullanılan mevcut G-3 piyade tüfeklerinin yerini alması beklenmektedir.

Bu tüfek, özellikleri bakımından birçok dünya ülkesinin dikkatini çekmeyi başardı. Bu piyade tüfeğine sahip olmak için sıraya girdiler.

MPT-76 Piyade Tüfeği Teknik Özellikleri

Uzunluğu : 92 cm

Namlu Çapı: 7,62 x 51 NATO

Etkili Menzili: 600 metre

Ağırlığı : 4.1 kg (Aksesuarsız)

Şarjör kapasitesi : 20 mermi

Atış hızı : Dakikada 650 atım

Namludan mermi çıkış hızı: 800 m/s

Namlu ömrü : 12 bin atım

Çalışma Sıcaklığı :  -40°C soğuk ve +60°C sıcak ortamlarda

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ