Instagram Bağımlıları için 5 Önemli Güncelleme

  • 05 Aralık 2016
  • 1.158 kez görüntülendi.

Instagram, kullanıcıları tarafından kullanılacak olan canlı yayın video özelliği de dahil olmak üzere fotoğraf paylaşım uygulamasını kullanma stilinizi değiştirecek olan aylık güncellemeleri kullanıma sundu.

Instagram'a Canlı Yayın Özelliği Geliyor

Instagram son birkaç aydır sık sık güncelleme aldığını belki fark ettiniz belki fark etmeden güncelleme yaparak bu yeni özellikleri bilmeden kullanıyorsunuzdur. Şimdi bunlara bir göz atalım.

Instagram Yakınlaştırma (Zoom) Özelliği (31 Ağustos 2016)

Instagram paylaşılan fotoğrafları hatta profil fotoğraflarına büyüterek bakabileceğiniz bir özellik olan zoom özelliğini getirdi. Ağustos ayında gelen bu güncelleme ile klasik fotoğraf büyütme tekniğimiz ile instagramdaki fotoğrafları çift parmak ile dokunup parmaklarımızı açarak büyütüp bakabiliyoruz. Ekrana dokunmayı bıraktığımızda fotoğraf tekrar normal haline geliyor. Gecikmeli de olsa bu güncelleme kullanıcılar tarafından beğeniyle karşılandı.

Instagram Taslak Oluşturma Güncellemesi (30 Eylül 2016)

Instagram‘da bir mesaj oluşturulduğunda bu mesaja fotoğraf ekleyip gönderiyordunuz. Ancak mesajı beğenmediniz veya yarım kaldı taslak olarak kayıt edip daha sonra düzenleme imkanı yoktu. Bu güncelleme ile fotoğrafa yazı ekleyip gönder tuşuna değil de geri tuşuna bastığınızda mesajı taslak olarak kayıt edip etmeyeceğiniz soruluyor. Böylece bu mesajı daha sonra düzenleyip gönderme şansına sahip oluyorsunuz. Ayrıca sizlere gelen mesaja girip onu taslak olarak kayıt edip o mesajı da daha sonra düzenleyip gönderebiliyorsunuz.

Instagram Hikayeler (Stories) Püf Noktaları (10 Kasım 2016)

Instagram hikayeler özelliği belki size çok eski bir habermiş gibi gelebilir. Ama biraz daha ufak özellikler eklendi.

Örneğin ana ekranda bulunan Boomerang özelliği ile ard arda otomatik gösterilecek olan birden fazla fotoğraf çekmenize olanak tanınıyor. Arka arkaya çekilen fotoğraflarınız bir video gibi sürekli oynatılıyor. Ayrıca fotoğrafların açıklamalarında bahsedeceğiniz arkadaşlarınız varsa arkadaşınızın ismini yazarken isminin önüne @ simgesi koyduğunuzda arkadaşınızı etiketlemiş olacaksınız ve aynı mesaj etiketlediğiniz arkadaşınızın ekranında belirecektir.

Instagram Kaybolan Mesajlar Güncellemesi (21 Kasım 2016)

Instagram hikayeler güncellemesi ile Snapchat‘in 24 saat sonra silinen mesaj özelliğini kendi uygulamasına getirmesiyle birçok eleştiri almıştı. Başka uygulamaların özellikleri taklit ediliyor diye algılanmıştı.

Instagram bu güncelleme ile fotoğrafların hikayeleri ile beraber mesaj oluşturup paylaşılmasına olanak veriyor ancak bir farkla, çünkü bu mesajlar 24 saat geçerli oluyor. 24 saat geçtikten sonra mesaj siliniyor ve artık görünmüyor. 24 saat içinde fotoğraf veya mesaj üzerinde değişiklik yapabiliyorsunuz. Stories üzerinden dilediğiniz kadar fotoğraf veya video paylaşabiliyorsunuz. Tabi bu paylaşımlar 24 saat geçerli oluyor. Bunun böyle yapılma sebebi günlük yaptığınız işleri veya etkinlikleri günlük olarak paylaşabiliyor olabilmeniz.

Instagram Canlı Yayın Video Paylaşım Özelliği (Güncelleme Hazırlanıyor)

Instagram‘a gelecek olan bu güncelleme Facebook ve Periscope gibi uygulamaların canlı yayın özelliği gibi bir özellik sunacak. Tek farkı canlı yayın süresi sınırlı tutuluyor.

Instagram’ın yaptığı açıklamaya göre hikayeler kısmından direk canlı yayın yapma özelliğine kavuşacaksınız.

Ekranda belirecek olan Canlı (Live)  seçeneğini tıklayarak videoyu hem çekip aynı zamanda canlı olarak paylaşmaya başlayacaksınız.

Canlı yayını izleyenlerin yorumları ve tepkilerini ekranın sağ üst köşesinde görebileceksiniz. Eğer isterseniz siz de yorum yazabilir veya tamamen yorumları kapatabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ