Intel ve AMD’ye Rakip; Qualcomm’dan Yeni İşlemci Geliyor

  • 09 Aralık 2016
  • 1.135 kez görüntülendi.

Intel ve AMD firmasından sonra Qualcomm‘da veri merkezlerinde kullanılmak üzere işlemci ürettiğini açıkladı.

Qualcomm Centriq 2400 Sunucu İşlemcisini Tanıttı

Qualcomm, sunucularda kullanılmak üzere üzerinde çalıştığı 48 çekirdekli işlemcisini tanıttı. Qualcomm Centriq 2400 adını verdiği işlemci 10nm FinFET işlemci teknolojisi üzerine inşa edilen işlemciye Qualcomm Falkor CPU tarafından güç veriliyor. 10 nm işlemci teknolojisinin dünyada ilk olarak Qualcomm tarafından yapılmış sunucu CPU’su olma özelliğini elinde bulunduruyor.

Qualcomm Centriq 2400 serisine güç veren Qualcomm Falkor CPU, Qualcomm Datacenter Technologies‘in özel ARMv8 uyumlu 48 adet çekirdeklerini kullanarak çalışıyor. Qualcomm Datacenter Technologies şirketi Qualcomm firmasının bir yan kuruluşu olarak çalışmaktadır.

Intel, henüz 14nm işlemciler üzerinde çalışmakta iken Qualcomm’un 10 nm‘lik bir sunucu yongasını piyasaya sürmesi aynı zamanda 48 çekirdekli işlemci, Intel açısından zor bir süreç olsa gerek.  Intel’in en yeni 14nm E7 Broadwell işlemciler 24 çekirdek içeriyor ki Qualcomm üstünlüğü sağlamış durumda görünüyor. Tabi bunu zaman gösterecek.

Qualcomm artan çekirdek sayısının faydalarını ölçmek için yardımcı CPU hızı, maksimum ana bellek, güç tüketim değerleri ve performans gibi özelliklerle ilgili fazla bilgi vermedi.

Qualcomm için sunucu pazarı, en üst sınırlarda donanımlar istiyor bu da nispeten düşük marjlı akıllı telefon segmentinde başarıyı yakalayan mobil merkezli Qualcomm için kesinlikle cazip görünüyor.

Qualcomm‘un ürettiği Centriq 2400 işlemcisi düşük enerji tüketimiyle rakiplerinin de önüne geçecek gibi görünüyor. Öyle ki 10 nm Centriq 2400 işlemcisi alan verimliliğini %30 arttırması, 14nm işlemciden % 27 daha fazla işlem kabiliyetine ve %40 daha az enerji tüketmesine bakılırsa verilen değerler çok iyi değerler.

Bu arada, Qualcomm 2017 yılının 2. çeyreğinde bu ürünle pazara tam olarak girmeyi planlıyor. Gelecek neyi gösterir bilemiyoruz ama iddialara karşı Intel‘in nasıl bir yol izleyeceği konusunda bekleyip göreceğiz. Rekabet kızışacak gibi görünüyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. sami dedi ki:

    Qualcomm’un sunuculardan sonra masaüstü pc ler içinde işlemci üretmesini bekliyoruz. İntelin tekelinin kırılması için bu gerekli. Yoksa adamlar aynı işlemciyi yeni deyip kakalıyorlar. yıllardır i3, i5, i7 işlemciler piyasada rakip olmayınca yeni sürümleri bilmem kaçıncı nesil deyip piyasaya sürülüyor.

  2. sami dedi ki:

    En kısa zamanda qualcomm işlemciyi bekliyoruz. Birde ucuz olursa tadından yenmez. Görürüm ben o zaman inteli. AMD’yi saf dışı bıraktı öttürüyor borusunu.

BİR YORUM YAZ