iPhone ile Kanser Taraması!

  • 24 Ekim 2016
  • 1.199 kez görüntülendi.

Amerika’da geliştirilen, taşınabilir ve %99 oranında doğru sonuçlar veren kanser tarama cihazının en önemli bileşeni iPhone oldu.

1-iphone-kanser
Washington State University’den bilim insanları, kanser taramasını insanların ayağına götürebilmek ve doğru sonuçlara daha hızlı ulaşabilmek amacıyla yeni bir mobil laboratuvar geliştirmeyi başardılar. Bu taşınabilir kanser tespit laboratuvarının önemli bileşenlerinden birisi ise iPhone. Bu sistem sayesinde ABD’li bilim insanları sokaktaki insanların kanser olup olmadığını inceleyebiliyor.
Tabi ki bu işlemi indirdiğiniz bir uygulama ile iPhone tek başına başaramıyor. Fakat geliştirilen sistem içerisinde en önemli parçanın iPhone olduğunu söyleyebiliriz. Şu an için sadece iPhone 5 ile çalışan sistem ileride birçok akıllı telefon ile de çalışabilecek.

2-iphone-kanser
Örneklendirilmiş kimyasallar ile ölçümü yapılan değerler, ünite ve iPhone telefon tarafından karşılaştırılıyor. %99’luk başarı oranı ise gerçekten çok önemli bir değer. Neredeyse kesin sonuç veren sistem sayesinde insanlar kanser olup olmadığını anında öğrenebiliyorlar.
Normalde insanlar hastanede birçok tahlilin yapılmasından sonra kanser teşhisi sonuçlarını öğrenebildiği için birçok kişi bu yolu tercih etmemekte. Kanser olduktan ve hastalık vücutta yayıldıktan sonra tedaviye geçilmektedir. Bu sebeple de kanserli hastaların iyileşme oranı düşük olmaktadır. Erken teşhis ile iyileşme ihtimali çok daha yüksek olan kanser hastalığının önüne geçilebilmesi için bu sistemin hızlı bir şekilde yaygınlaştırılması gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ