Japonlar Kasırga Enerjisinden Elektrik Enerjisi Üretimine Başlıyor.

  • 03 Ekim 2016
  • 1.776 kez görüntülendi.

Japonlar Kasırga Enerjisinden Elektrik Enerjisi Üretimine Başlıyor. Tam güce ulaşmış bir tayfunun dünyanın yarısının elektrik üretim ihtiyacını karşılayacağı belirtiliyor.
kasirga enerjisi typhoon turbine 01

Challenergy şirketinin kurucusu ve sahibi olan Atsushi Shimizu adında Japon bir mühendis, doğada bulunan cebri güçlerle Japonya’nın yeşil enerji problemini çözebileceğine inanıyor. Klasik pervaneli rüzgar türbinlerinin şiddetli kasırgalara dayanamaması sebebiyle Shimizu harekete geçti ve dünyadaki ilk kasırga türbinini icat etti.
Atlantic Oceanographic & Meteorological laboratuvarına göre: Tam güce ulaşmış bir tayfunun dünyanın yarısının elektrik üretim ihtiyacını karşılayacağı belirtiliyor.

kasirga-enerjisi-typhoon-turbine-04

Japonya’da; 2011 yılının Mart ayında Fukushima Nükleer santralinde meydana gelen felaketten önce, nükleer kaynaklardan elden edilen enerji ile 2100 yılına kadar gerekli olan ihtiyacın %60’ı karşılanacağı düşünülmekte idi. Fakat tam bir felaket niteliğinde olan deprem ve tsunami sonrasında 19000 kişi yaşamını yitirmiş ve üç nükleer santralde reaktör çekirdeğinin büyük bir kısmının ergimesi sonucu radyasyon dağılıp çevreye zarar vermişti. Bu sebeple planlanan enerji üretimi de gerçekleştirilememişti.

kasirga-enerjisi-typhoon-turbine-03

Bugün ise Japonya, enerji ihtiyacının %84’ünü diğer ülkelerden ithal ederek karşılamaktadır ve birçok nükleer santralin çalışması da durdurulmuş durumdadır. Doğal olarak bu olaydan sonra Japonya nükleer santrallere karşı çekinceli bir tavır sergilemeye başlamıştır. Bu süreçte rüzgar türbinlerinden yararlanılmaya çalışılmasına rağmen beklenen nitelikte başarı sağlanamamıştır.
Shimizu; Avrupa tarzı rüzgar türbinlerinin kasırga meydana gelen bölgelere yönelik üretilmediğini ve kasırga sonrasında türbinlerin tamamen kullanılamaz hale gelebildiğini belirtiyor. 2013’te meydana gelen Usagi kasırgasında 8 rüzgar türbini yıkılmış, 8 tanesi ise hasar görmüştü. Tek bir rüzgar türbininin maliyetinin 10.000.000 Euro’ya ulaşabildiği düşünüldüğünde zararın boyutları ortaya çıkmaktadır.

kasirga-enerjisi-typhoon-turbine-05
Sonuç olarak Japonya Hükümeti şu an için güneş enerji sistemlerine odaklanmaktadır. Fakat enerji açısından bakıldığında, Japonyanın güneş enerjisinden daha çok rüzgar enerjisine ihtiyacı olduğunu söylüyor Shimizu.

Shimizu; Sadece 2016 yılında 6 kasırga meydana gelen Japonya’nın rüzgar enerjisi yönünden süper bir potansiyelinin olduğunu belirtiyor. Bu potansiyelden yararlanmak içinde, 2013 yılında sağladığı finansman ile kasırganın zarar veremeyeceği bir rüzgar türbini yapmaya başladı. Ekibi ile birlikte klasik rüzgar türbinlerinde 2 önemli değişime gitti.
İlk olarak her yönde dönebilen dikey eksenler ile yapı güçlendirildi. Sonrasında Magnus etkisi ile yan eksenden gelen rüzgar gücü sebebi ile düz olan yörüngeden dönülen bir yapı oluşturuldu. Tıpki futbolda gördüğümüz falsolu vuruşlar gibi. Merkez çubuğundaki gerilme ile dikey kanatlardaki hızın ayarlanabildiği ve bu sayede kasırga esnasında kontrolün kaybedilmediği daha önce denenmemiş bir kontrol mekanizması oluşturuldu. Böylece normal rüzgar türbinlerini yıkabilecek güçteki kasırgalarda ayakta kalmakla yetinmeyip enerji üretmeye de devam edebilecek özellikteki rüzgar türbinleri üretilmiş oldu.

kasirga-enerjisi-typhoon-turbine-02
Shimuzu, ekibiyle birlikte tasarladığı yeni rüzgar türbinini 2020 Tokyo Olimpiyatlarında Ulusal Stadyumlarına yerleştirmek istediğini aktardı. Şu an için bu yeni türbinin prototipleri Okinawa yakınlarında kurulmuş durumda. İlk kez gerçek bir kasırgada test edilmeyi bekliyorlar.

kasirga-enerjisi-typhoon-turbine-06

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ