Kalp Pili Hacker Saldırısına Uğrayabilir mi?

  • 29 Aralık 2016
  • 950 kez görüntülendi.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) internete bağlı tıbbi cihazları korumak için siber güvenlik önlemleri ve yönergeleri hazırlıyor. FDA kalp pillerinin hacker saldırısına uğramasını istemiyor. 

Tıbbi Cihazların Siber Güvenliği

Her kullandığımız cihaz internete bağlı olmaya başladı artık. Otomobilimizden mutfaktaki buzdolabı, televizyon, ev alarmları aklınıza gelebilecek herşey. Bütün bunlar gündelik yaşantımıza kolaylık ve konfor sağlamakla beraber bu cihazlarda olabilecek güvenlik açığı, yazılımlarındaki açıklardan hacker saldırılarına uğrama ihtimallerinin olması bizleri korkutuyor.

FDA; internete bağlı tıbbi cihazlar için siber tehdit ihtimaline karşı imalatçılardan gerekli önlemleri almalarını istiyor.

Günümüzde hastanelerin ağına bağlı olan bir çok tıbbi cihaz var. Hatta cihazların hepsi ağa bağlı diyebiliriz. Bu cihazlar hastane ağına bağlı olmakla beraber internet ağına da açılmış oluyorlar. Bununla beraber hastaların evlerinde internete bağlı olarak çalışan birçok tıbbi cihaz var. Bu ilerlemeler tıp açısından doktorlara da hastalara da çok önemli katkı ve kolaylıklar sunmakta.

FDA‘nın Bilim ve Stratejik Ortaklıklar Direktörü Suzanne Schwartz FDA’nın web sitesinde yayınladığı bir yazıda tıbbi cihazların internet bağlantısından dolayı siber güvenlik açıklarının doğurduğu risklerden dolayı endişe duyulduğu, bunun için tıbbi cihaz üreticilerinden kendi ürettikleri cihazların güvenlik açıklarını tespit etmesini ve bu açıkların giderilmesini istedi. Bunun için de belirli periyotlarda yazılım güncellemeleri yayınlanması sürekli bu yazılımların güncel tutulması gerektiği belirtildi.

FDA Ekim 2014 te tıbbi cihaz üreticilerinin cihazlarını siber güvenlik konusunda gerekli önlemleri almaları için yönerge yayınlamıştı.  Schwartz  tıbbi cihazların siber güvenliği paydaşlarıyla beraber çalışmalara devam edeceklerini, bu konuda rehberliği elden bırakmayacaklarını belirtti. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ