Kimlik Belirlemek İçin Beyin Parmak İzi Keşfedildi

  • 16 Kasım 2016
  • 1.550 kez görüntülendi.

Bilim adamları kimlik belirlemede yeni bir buluşa imza attı.Beyin Parmak İzi nedir?  Beynimizin bağlantıları o kadar özeldir ki, beyin parmak izi bireyleri tanımlamak için kullanılabilir.

Beyin Parmak İzi

İnsan beynindeki nöron kablo yapısının benzersiz olduğu Carnegie Mellon araştırma merkezi tarafından kanıtlandı. İnsanların kimliklerini tespit etmek için  MR (manyetik Rezonans) kullanarak insan beynindeki “parmak izi” yapısının nasıl benzersiz olduğu beyindeki nöron yapısal bağlantılarının her insanda kendine özgü olduğunu keşfettiler. Plos‘ta yayınlanan habere göre 699 gönüllü üzerinde yapılan MR çalışması sonuçlarına göre her insandaki beyin parmak izi benzersiz bir yapıya sahip olduğu bulunmuştu. Hatta ikizlerin beyinlerindeki bağlantılar bile %12 oranında birbiriyle benzerlik göstermişti. Onun dışında birbirinden tamamen farklı beyin bağlantı yapısına sahiptiler. Bu sonuçların doğruluğunu kanıtlamak için 17000 kimlik testi yapıldığı ve bu kimlik testlerinin neredeyse %100 oranında doğrulukla tespit edilebileceği keşfedildi.

Gerçi test sonucu tamamen teyit edilmedi. Çünkü teste giren bir kişinin yoksulluk ve geçirdiği hastalıklardan dolayı beynin yapısının etkilendiği tespit edildi. Araştırmacılar, bu yöntemi kullanarak ortamların ve insanların hayat şekli ve yaşam şartlarının beyinlerini nasıl şekillendirdiğini anlamak için kullanabilirler. İleride beyin parmak izi yöntemi kimlik belirleme aracı olarak kullanılabilir mi onu bilemeyiz ama şu anda araştırmacılar konunun potansiyel olarak tıbbi uygulamalarına odaklanmış durumdalar.

MRI Beyin Parmak İzi ile Kimlik Tespiti

Carnegie Mellon araştırmacılarından Timothy Verstynen‘in dediği gibi: “Beynimizdeki bağlantı modellerinin sizin için benzersiz olduğunun, nörobilimde hep varsaydığımız bir şeyi teyit ediyor: Bu yaşam deneyimlerinizin birçoğunun beyninizin bağlantılarına bir şekilde yansıması anlamına geliyor. Yoksulluk ya da patolojik hastalığı olan insanlar gibi paylaşılan deneyimler beyin bağlantınıza yansır ve bazı sağlık sorunları için potansiyel yeni tıbbi biyolojik bulguların kapısını açar. “

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ