Kış Lastiği Takma Zorunluluğu 1 Aralık’ta Başlıyor.

  • 18 Kasım 2016
  • 1.605 kez görüntülendi.

Kış lastiği takma zorunluluğu her yıl olduğu gibi bu yıl da 1 Aralık 2016 da başlıyor. Bu uygulama 1 Nisan 2017 tarihine kadar  devam edecek.

Kış Lastiği Ne Zaman Takılır

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan  “Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik“e göre “Kamyonet, minibüs ve “A” türü yetki belgelerine sahip otomobillerin tüm lastiklerinin kış lastiği olması zorunludur.” 27.11.2012 tarihli genelge genelge  uyarınca şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlarda zincir takılması zorunluluğu 1 Aralık 2016 tarihinde başlayacak. Bu yönetmeliğe göre kış şartlarına uygun bulunmayan ve kış lastiği takmayan  belirtilen araçların trafiğe çıkmasına izin verilmeyecek.

Civili Kış Lastiği Nasıl Kullanılır

Bu yönetmeliğe uymayanlar hakkında da cezai işlem uygulanacak. 2015 yılında kış şartlarına uygun olmayan araçlar için uygulanan ceza miktarı 519 TL iken 2016 yılında bu ceza 602 TL olarak uygulanacak. Ayrıca sürücüler için ceza puanı da uygulanıyor.

Kar Kış Lastiği Nasıl Olmalıdır

Yetkililer kış mevsiminin kendini hissettirdiği şu günlerde yola çıkan araç sahiplerinin dikkatli olmasını trafik işaret ve işaretçilerine uymasını, araçlarında mutlaka kar zinciri, takoz, çekme halatı bulundurmalarını ticari araç sahiplerinin mutlaka kar lastiği veya çivili lastik kullanmalarını öneriyor. Ayrıca sürücülerin güzergahları ile  ilgili bilgilere de ALO 159 Karayolları bilgi hattıyla ulaşabilecekleri belirtildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. zazam dedi ki:

    Kış lastiği sadece ticari araçlarda zorunlu.

BİR YORUM YAZ