Küçük Çocuğunuz Telefonu Elinden Bırakmak İstemiyor mu?

  • 24 Ekim 2016
  • 2.722 kez görüntülendi.

Küçük çocuğunuz elindeki telefonu bırakmak istemiyor, sürekli olarak onunla vakit geçiriyor ve sonuçta hırçın bir yapıya mı sahip oluyor?

Çocuk Telefon
Günümüzde gelişen teknoloji ile hayatımız o kadar kolaylaştı ki! Artık yol tarifi almamız gerektiğinde, herhangi bir bilgi ya da habere ulaşmamız gerektiğinde ya da canımız sıkılırsa oyun oynamak istediğimizde yanımızda sadece bir akıllı telefonun olması yeterli oluyor. Tabi hayatımızı kolaylaştıran bu güzel ve faydalı cihazlar sadece bizim ilgimizi çekmiyor. Aslında teknolojik gelişmelerini sürekli olarak takip ettiğimiz akıllı telefonların, bizim kadar hatta daha da sıkı bir takipçi kitlesi daha var. Çocuklarımız!

Çocuk Telefon
Elinde, izinsiz bir şekilde alınmış telefonumuzu gördüğümüz çocuklarımıza hemen kızmakta telefonla bu kadar vakit geçirdiği için onları suçlamakta hatta bazen başka insanlara onları şikayet edebilmekteyiz. Şu cümleler size de tanıdık geliyor mu?
Çocuğum telefonu gördüğünde resmen ona saldırıyor,
Bütün gün telefon elinden düşmüyor,
Saatlerce telefonda oyun oynuyor. Sonra da çok huysuz oluyor.
Bu gün yine yatma saatinde yatıramadım uykusuz kaldı…
Bilim adamları tarafından, çocukların iki yaşından önce hiçbir elektronik cihazın ekranına bakmaması gerektiği belirtilmekte. Gerçi son araştırmalarda kaliteli programlara bakması şartı ile öğrenimini desteklediği gerekçesi ile 18 aylık çocuklarında ekranlara bakabileceği belirtilmekte. Ama her halükarda, ekranla tanışan 2 ila 5 yaş arasındaki çocukların gün içerisinde en fazla 1 saat ekranla baş başa kalmaları konusunda uyarıyorlar.

Çocuk Telefon

Aslında çocuklarımızı bu hale getiren bizleriz. Çocuklar normalde anne ve babalarından ilgi görmek, onların şefkatini hissetmek isterler. Ve olabildiğine bizleri taklit ederler. Teknoloji hayatımıza girdikçe her işimiz kolaylaşmasına rağmen maalesef onunla daha çok vakit geçirmeye başlıyoruz. Çocuklarımızla ilgilenmemiz gereken vakitlerde de elimizden telefonu düşürmüyor, televizyon ekranından başımızı kaldırmıyoruz. Doğal olarak küçük çocuklarımız da bizden örnek alarak aynı şeyi yapıyor ve kendilerine hakim olamadıkları içinde bu girdabın içinde kaybolup gidiyorlar. Şimdi size şöyle bir soru sorsam, en son ne zaman işten geldikten sonra ya da boş bir gününüzde, elinize hiç telefon-tablet almadan, televizyon ya da bilgisayarı açmadan sadece ailenizle ve evinizin işleri ile vakit geçirdiniz. Bu sorunun cevabını vermenizi beklemiyorum çünkü biliyorum.

6-cocuk-telefon

Günümüzdeki insanların ortak sorunu artık bağımlılık oldu. Bu durumu aşmanın zor olduğunu bildiğim için size “çocuklarınızın elindeki telefonu bıraktırmanız için önce sizin elinizdeki telefonu bırakmanız lazım” demeyeceğim. Çünkü bu durum en iyi çözüm olsa da, uygulanabiliritesi pek de mümkün gözükmüyor.
Peki o zaman ne yapacağız. Çözüm teknolojiyi kullanmamakta değil onu doğru kullanmakta. Öncelikle şunu belirtmeliyim, çocuğunuz telefonla oyun oynarken aslında oyuna bağımlı olmuyor, telefona bağımlı oluyor. Yani sizden ve çevresinden telefonla oyun oynandığını gördüğü için telefonla oynamak istiyor. Dikkatinizi çektiyse sürekli yeni oyun indiren çocuklar küçük yaşlarda bir oyuna tam olarak bağlanmıyor ama o küçük ekranda oyun oynamaya tam anlamıyla bağlanıyorlar.

Çocuk Telefonİşte yapacağımız müdahale tam bu noktada başlıyor. Oynayacakları oyunları doğru seçersek belkide bu durumu faydalı hale bile getirebiliriz. Merak etmeyin öğretici oyunlarda eğlenceli olabiliyor. Tekrar söylemek gerekirse onlar telefonla oyun oynadıkları için zaten mutlu olacaklardır. İlla ki savaş oyunu ya da bebek giydirme oyunları oynamalarına gerek yok. İsterseniz bazı örnekler verelim;

-Çocuğunuz okuma yazma biliyorsa onun dil yeteneklerini geliştirin, kelime haznesini arttırın.’Türkçe Kelime Oyunu‘ ile bir dilin 100 kelimeden ibaret olmadığını gösterin.

 

Türkçe Kelime Oyunu

Türkçe Kelime Oyunu

-Çocuğunuz ilk okula başlama yaşında ise ona matematiği sevdirecek, hayatı boyunca hep korkacağı bir ders olarak değil onu oyun arkadaşı olarak gösterecek bir oyunla işlem kabiliyetlerini arttırın. Çocuğunuz oyunda öldürdüğü adamları sayarak değil ‘Matematik Oyunu‘ ile gerçek anlamda dört işlem yaparak matematiğini geliştirsin.

Matematik Oyunu

Matematik Oyunu

-Peki 1. sınıfa giden çocuğunuz yazmayı öğrenmede zorlanıyor ya da evde ödevlerini yapmak istemiyor mu? O zaman ‘Çocuklar için El Yazısı Oyunu‘ ya da ‘Türkçe Alfabe Öğreniyorum‘ ile yazmayı telefonda oynayarak ve doğru kuralları ile öğrenmesine izin verin.

Çocuklar için El Yazısı Oyunu

Çocuklar için El Yazısı Oyunu

-Görsel sanatları, resim yapmayı çocuğumuza sevdirmemiz lazım. Aslında zaten zevkli olan bu işlere vakit ayırmadığımız için çocuklarımızı da bu alanda hep geri planda bırakıyoruz. ‘Boyama Kitabı‘ uygulaması ile çocuğunuzun renkli hayaller kurmasına olanak verin ya da onu tamamen özgür bırakarakÇocuklar için çizmek‘ uygulaması ile kendi resimlerini de kendisinin çizmesine imkan tanıyın.

Çocuklar için çizmek

Çocuklar için çizmek

-Çocuğunuz yaşı daha küçük ise ‘Eşleştirme Oyunu‘ ya da ‘Gölge Yapboz‘ ile seçiciliğini arttırmaya başlayın.

Gölge Yapboz

Gölge Yapboz

-Hem dikkatini arttırmak hem de eğlendirmek mi istiyorsunuz. ‘Yapboz Oyunu‘ oynamasına izin verin.

Yapboz Oyunu

Yapboz Oyunu

-Günümüzün olmazsa olmazlarından olan İngilizce’yi küçük yaşta doğru bir şekilde öğrenmesini istiyorsunuz ama yeterli İngilizceniz mi yok? ‘Çocuklar için İngilizce‘ uygulaması ile bırakın çocuğunuz kendisi öğrensin. Kim bilir belki sizin de İngilizce öğrenmenize yardımcı olur.

Çocuklar için İngilizce

Çocuklar için İngilizce

Bu örnekleri çoğaltmak mümkün. Bu alanda birbirine benzer ya da farklı bir sürü uygulama mevcut. Benzer uygulamalarla çocuğunuzun eğitim seviyesini arttırabilirsiniz.
Bunlara ek olarak çocuğunuz oyun oynamak istemiyor çizgi film izlemek istiyor da olabilir. İnternetten istediği çizgi filmin İngilizce bölümünü açarak yabancı dil gelişimine çok büyük bir katkıda bulunmanız da mümkün.
Hepsinin yanında şunu da tekrar hatırlatmak lazım. Ekranlara uzun süre bakmaları çocuklarımızın sağlığı açısından zararlı olduğu bir gerçek. Biz bu yazıda, çocuğumuzun ekrana bakmasına engel olamıyorsak nasıl daha verimli hale getirebiliriz konusuna değindik. Sadece bu uygulamaları kullansa da sağlığı açısından belirli bir süre sonra ekrandan uzaklaşmasını sağlamamız gerekiyor. Tabi bu durum içinde uygulamalar mevcut. ‘Kids Place – Ebeveyn Kontrolü‘ uygulaması ile çocuğumuzun telefonu kullanma süresini ve şeklini kontrol altına alabilmemiz mümkün.

Kids Place - Ebeveyn Kontrolü

Kids Place – Ebeveyn Kontrolü

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ