Levi’s ve Google İşbirliğiyle Akıllı Ceket; Commuter x Jacquard

  • 13 Mart 2017
  • 1.176 kez görüntülendi.

Google firması 2015 yıllarında Project Jacquard adı altında ilk giyilebilir akıllı teknolojisinden bahsetmişti. İşte Levi’s firmasıyla ortaklaşa hazırlanan Commuter x Jacquard “akıllı ceket” vitrinlere çıkmaya hazırlanıyor.

Levi's ve Google İşbirliğiyle Akıllı Ceket; Commuter x Jacquard

2015 yılında Google ve Levi’s firması birlikte çalışarak ortak bir proje olan “akıllı giysi” projesi üzerinde çalışma kararı aldıklarını duyurmuştu. Aradan geçen iki yıllık sürenin ardından proje meyvesini vermeye başladı. Levi’s firmasının Commuter Trucker Jacket‘i üzerinden yapılan çalışmalar sonucu Commuter x Jacquard adıyla “akıllı ceket” projesi son haline kavuşarak satışa sunulmaya hazır hale geliyor.

Hazırlanan giysinin koluna yerleştirilen ve Bluetooth üzerinden akıllı cihazlarla bağlantı kurabilen bir cihaz bulunacak. “Akıllı Ceket” firmanın yayınladığı videodan da izleyebileceğiniz gibi bisiklet kullanıcıları için oldukça kullanışlı görünüyor. Bisiklet kullanırken kolunuza yapacağınız tanımlanmış olan ufak hareketlerle yol tarifi alabilmeniz, dinlemiş olduğunuz müziği kontrol edebilmeniz ve gelen aramalara cevap vermenize olanak sağlayan Commuter x Jacquard anlatılıyor. Bütün bu işlemleri özel dokuma tekniği ile dokunmuş olan kumaş yardımıyla gerçekleşiyor. Bu kumaş akıllı cihaza tanımlanan kaydırma ve dokunma hareketleri ile hareketin iletilmesini gerçekleştirerek anlatılan bu işlemlerin yapılmasını sağlıyor.

Google ATAP birimi tarafından geliştirilen bu teknoloji ile iletken iplikler kullanılarak klasik dokuma tezgahlarında dokunan kumaşlara harekete duyarlı iletken özelliği kazandırmakta. Böylece dokunmatik etkileşim sağlanıyor. Kumaş üzerindeki kaydırma hareketlerini kendinize göre akıllı cihazınızda özelleştirmeniz mümkün. Ceketinizi yıkamak istediğinizde de Bluetooth etiketini sökmek yeterli olacak. Yıkama ve kurutma işleminden sonra Bluetooth etiketini yerine yerleştirip kullanmaya devam edebileceksiniz.

Yeni üretilen bu kumaş basınca, dokunmaya, sürtünmeye ve elin konumunu algılayabilecek bir yeteneğe sahip olacak.

2017 yılının üçüncü yarısına karşılık gelen sonbahar aylarında satışa sunulması beklenen Levi’s Commuter x Jacquard akıllı ceketi 350 Dolar bir etiket fiyatıyla sahip olabileceksiniz.

Commuter x Jacquard (Akıllı Ceket)  Resmi Firma (official) Videosu

Akıllı Ceketin firma tarafından yayınlanan videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ